öl
Soru Sahibi
23 Haziran 2014 14:13

Patoloji Raporu

Merhabalar hocam, sağ göğsümde saptanan 9x6 mm ebatlarında pelomorki yapıda ki mikrokalsifikasyonlar üzerine benden biyopsi yaptırmam istendi. Patoloji raporunu aynen aktarıyorum. Makroskobik bulgular: 6,5x6x2 cm boyutlarında tel ve ipekle işaretlenerek gönderilmiş memeye ait materyal. Üst ve alt yeşil, ön ve arka siyah, lateral ve medial mor renkte boyanarak seri kesitlerle incelendiğinde kesit yüzünde 1,1x0,6x0,5 cm boyutlarında kirli beyaz renkte tümöral lezyon izlendi. 1) 1 nolu dilim 3.p.t. 2) 2 nolu dilim 4p.t. 3) 3 nolu dilim 6p.t.. 4) 4 nolu dilim 6p.t. 5) 5 nolu dilim 6p.t. 6) 6 nolu dilim 6p.t. 7) 7 nolu dilim 5p.t. Mikroskobik bulgular Tanı 1- İntraduktal komponenti baskın invaziv duktal karsinom 2- Atipik duktal epitelyal hiperplazi, grade 1B (DIN 1B) 3- Flat epitelyal atipi grade 1A (DIN 1A) 4- İntraduktal kalsifikasyon 5- Duktal epitelyal hiperplazi, hafif-orta 6- Sklerozan adenozis 7- Fibrokistik değişiklikler (Fibrozis, adenozis, apokrin metaplazi, mikrokistler Yorum: Tümör 1,1x0,6x0,5 cm boyutunda olup, 0,6 cm'lik alanda invaziv duktal karsinom içermektedir. İntraduktal karsinom, solid kribriform nekrozlu grade 3, din 3 özelliğindedir. İnvaziv tümörde lenfatik invazyon izlenmiştir. Tümör ön cerrahi sınıra bitişiktir. Tümör dokusuna uygulanan immuohistokimyasal markelerden; ER %20 +1, PR %20 +1, CERB B2 % 90 +3'dür. P 53, e cadherin pozitiftir. HMWK ve CK 5/6 da tanıyı destekler boyanma izlenmiştir. Ki 67 proliferasyon indeksi %40 dır. Bugün hastanenin danışma bölümünden oğlumu aradılar ve oğlum gidip raporu teslim aldı. Usg muayenesi yapan doktorla görüştüğünde, hastalığı erken evrede yakaladıklarını söylemesine rağmen hastalığın kaçıncı evrede olduğunu belirtmedi. Ayrıca koltuk altında herhangi bir sıçrama bulunmadığını belirtmiş doktor. Hocam sizin görüşünüz nedir? Sizce bu rapora göre meme kanserim kaçıncı evrede? Nasıl bir tedavi önerebilirsiniz ve iyileşme şansım nedir? Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Öncelikle erken evre bir meme kanseri olduğunu söyleyebilirim. Yaklaşım olarak keşke tel işaretli biyopsi yerine mamografi eşliğinde biyopsi yapılsaydı daha iyi olurdu. Mevcut durumda yapılması gereken sentinel lenf nodu örneklemesi ve beraberinde meme koruyucu cerrahi işlemdir.

23 Haziran 2014 23:42