BS
Soru Sahibi
10 Temmuz 2014 11:21

patoloji raporu hk.

Merhaba hocam, benim 1,5 yaşında Down sendromlu bir oğlum var. 6 aylıktan beri trombosit düşüklüğü nedeniyle takipliyiz. fakat son 5 aydır trombositleri yüksek oranlarda düştüğü için (*** *** ** civarı) 3 haftada bir trombosit veriliyor. bu arada 13 haziranda kemik iliği aspirasyonu yapıldı. patoloji raporu şu şekilde yazılmış: Partikül-var, selülarite-normal, myeloid/eritroid oranı- 46/20, MYELOİD DİZİ: promyelosit-%3, myelosit-metamyelosit-%5, çomak-parçalı-%36, monosit-%2. oran-rölatif az, maturasyon-kesintisiz, displazi-var, dev çomak ve metamyelositler-seyrek. ERİTROİD DİZİ: oran-normal, olgunlaşma-normoblastik, seyrek megaloblastik değişim, demir skoru-azalma, Megakaryositler: oran-azalma, lenfositler-%24, atipik hücreler:blast(anc)-%10. SB(-) NSE(-) PAS(-) ACP(+) PATOLOJİK TANI: normoselüler kemik iliği, eritroid dizide rölatif azalma, kesintisiz maturasyon, az sayıda dev çomaklar, az sayıda megakaryosit, atipik mononükleer hücre-%10. Lösemiden korkuyoruz hocam, bu rapora göre risk nedir? dalakta büyüme yok şu an.Şimdiden teşekkürler..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İnci Yıldız
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Hematolojisi

Bu durum miyelodisplAzi denen durum lösemiye dönüşebilir maalesef ama down sendromlulRda lösemi tedavisi daha hafiftir ve tedaviye daha iyi yanıt verir

10 Temmuz 2014 17:49