BA
Soru Sahibi
27 Ekim 2016 02:15

Paranoid Kişilik Bozukluğu olan yakınıma nasıl davranmalıyım?

İyi günler Cem Bey.Sorum eski kız arkadaşımla ilgili.Kendisi ile yaklaşık 10 aydır görüşüyorduk,evlenmeyi düşünüyorduk.Fakat geçtiğimiz ay normalde çok da önemli olmayan,fakat ona göre çok önemli olan nedenlerden dolayı ayrıldık.Kendisi ile normalde iyi anlaşıyorduk.Ama aramız bozulduktan sonraki olumsuz süreçte ne yaptımsa ters tepti.Kendisi aşırı gururlu,aşırı kıskanç,kuruntulu,inatçı ve alıngan bir yapıya sahip.Aramız bozulduktan sonra bu özellikler çok daha belirgin bir hal almaya başladı.Tabi ayrılık sürecinde yaşadıklarımız nedeniyle bana kin de duyuyor gözlemlediğim kadarıyla.Kendisi ile yeniden biraraya gelmeye çalıştıkça benden daha da uzaklaşıyor.Halbuki onu seviyorum ve doğru anladıysam onun da içten içe beni sevdiğini,ama bir yandan da bana duyduğu nefretin şu an daha baskın olduğunu gözlemliyorum.Bunları onun yaşının genç oluşuna bağlıyordum biraz.Fakat yaptığım araştırma sonucu paranoid kişilik bozukluğu tanısına eski kız arkadaşımın özelliklerinin bire bir uyduğunu gördüm.Bense yeniden biraraya gelmek istiyorum onunla.Fakat ne yapacağımı bilemiyorum.Kendisi farklı bir şehirde oturuyor.Ona ulaşabileceğim tek araç telefonu.Daha önceden sosyal medya hesabı vardı,ona ulaşamayayım diye kapattı.Çevresinden kimseyi tanımıyorum.Zaten çok fazla arkadaşı yoktu onun.Fakat aramızın iyi olduğu dönemde ilkokul öğretmeninden bahsetmişti.İlkokul öğretmenine sosyal medya aracılığı ile ulaşsam,kendisinden ikimiz arasında aracı olmasını istesem olur mu? Yoksa daha mı kötü olur? Oturup karşılıklı konuşma isteklerimi bile geri çevirdi şimdiye kadar.Eski öğretmeninin sözünü belki dinler diye düşünüyorum.Ama bir hata daha yapmak istemiyorum.Eski kız arkadaşımın paranoid bozukluğu olması ile ilgili düşüncem doğru mudur? Eğer doğruysa bundan böyle sevgisinin yeniden ön plana çıkması için nasıl davranmalıyım kendisine? Uzun oldu mesaj,kusura bakmayın.Amacım mümkün olduğunca derdimi anlatabilmekti.Çünkü bu konu benim için çok önemli,lütfen yardımcı olun.

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhaba, Yazdıklarınızdan başından itibaren sorunlu ve kırılgan bir ilişkiniz olduğu anlaşılıyor. Kız arkadaşınızın gerçekten bazı sağlık sorunları olabilir, yada size öyle gelebilir. Burada önemli olan bu ilişkide kendinizi nasıl hissettiğiniz ve gelecekte ki benzer durumlara tahammül edip edemeyeceğinizdir. Bir ilişki nasıl başlarsa öyle devam eder. Bu nedenle bir süre üstüne düşmemeniz, kendinizi dinleyerek duygularınızı yeniden gözden geçirmenizi öneririm. Saygılar

27 Ekim 2016 11:20
BA
Soru Sahibi

Sağolun hocam, ilişkimiz başlangıçta genel olarak iyiydi. Önemli bir sorun yaşamadık 8 ay kadar. Ama ne olduysa aramız bozulduktan sonra oldu. Normalde bana karşı devamlı anlayışlı olup istemediğim şeyleri yapmaktan itina ile kaçınan kız gitti, yerine rahatsız olduğum şeyleri genel olarak yapmaktan çekinmeyen biri geldi. Aramızda geçen bazı konuşmalardan bu durumun özellikle inat, duyduğu aşırı kızgınlık ve intikam gibi duygularla yapılmış olduğunu gözlemliyorum. Kendime bakarsam bu olumsuz süreçte ona karşı yeterince anlayış göstermediğimi ve içimde bazı olumsuz durumların neden olduğu stres ve sinirle onun kalbini kırdığımın farkındayım. Onun ruh halini pek iyi anlayamadım. Ve ilişkide o bir bir hata yaptıysa, ben o dönem ki sinirle 2-3 hata ile karşılık verdim. Yaptıklarım belki o kadar büyük hatalar değillerdi normalde. Ama sanırım ona göre büyük hatalardı. Diğer yandan, ona karşı yaptığım hataların farkına vardım ve ona karşı pek bir sinirim kalmadı artık. İleride çok büyük olmadığı sürece yaşanabilecek sorunları tolare edebilirim. Dediğiniz gibi, onun üstüne düşmek istemiyorum ama bir yandan da "sorunlar ivedilikle çözülmeyip aradan geçen süreçte benimle ilgili duyguları tamamen yok olursa?" diye endişelendiğim için de içimde devamlı bu durumu bir an önce düzeltmeye yönelik bir istek var. Bu durumu nasıl aşmalıyım? Ondan kaç hafta veya kaç ay uzak durmam gerekir?

28 Ekim 2016 04:10

Merhaba, Bu durumun bir çok nedeni olabilir. ilk akla gelen yakınlık korkusu dediğimiz durumdur. Bazen yakınlık arttıkça daha derin sorunlar (çocukluk travmaları) ortaya çıkabilir ve kişi bunlardan acı çekiyorsa, yönetmekte zorlanıyorsa yada henüz yüzleşmeye hazır değilse çeşitli bahanelerle uzaklaşmayı seçebilir. Bir başka neden kız arkadaşınızın henüz ciddi bir ilişkiye ve onun sorumluluklarını almaya hazır olmamasıdır. İstenilmeyen ancak akla yinede gelen üçüncü neden ise kız arkadaşınızın bir başkasına ilgi duyması bu edenle kafasının karışık olması ihtimalidir. Bu nedenle biraz geri çekilerek gözlemci olmanız, sağlıklı değerlendirme yapmanızı sağlar. İlişkinizin bozulmadan önceki son dönemlerinde neler olduğunu hatırlamaya çalışın size bir çok ip ucu verebilir. Saygılar

1 Kasım 2016 16:18