Vm
Soru Sahibi
25 Şubat 2016 23:43

Pankreas kanseri

Babam 7 ay önce sarılık geçirdi pankreas tehşisi kondu ve midesi tıkandığı için mide ameliyatı geçirdi. Hiçbir kanser tedavisi almamasına ragmen halsizliği veya aşırı ağrısı yok ancak karnı son 1 aydır en az 5 aylık hamile gibi şiş ve sert hiç inmiyor bazen de ayakları şişiyor. Hastane yaşadığımız kasabaya çok uzak ve çok iyi doktorlar yok oraya kadar yormak istemiyoruz. Sizce babamın şişkinliği neden ve ne yapılabilir. Tahminen durumu hakkında bize bilgi verebilirmisiniz?

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Erhan Reis
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Günaydın, geçmiş olsun. Karın şişliği muhtemel hastalığın ilerlemesi ve karında sıvı bşrikimine bağlı olabilir. Karın( abdominall) tomografi ile hastalığın ne durumda olduğu tespit edilmelidir

26 Şubat 2016 08:40
Vm
Soru Sahibi

Peki karındaki sıvı çıkartılabilirmi veya çıkartılabiliyorsa ameliyat mi gerekli. Ve o sıvı birikmesi zararlı bişeymi?

26 Şubat 2016 09:03
Prof. Dr. Erhan Reis
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Tomografi sonucunu gönderebilirseniz daha sağlıklı değerlendirne olur. Tabiki karında çok su birikirse ve nefes almasını engelliyorsa karından iğneyle su boşaltılabilir. Ancak bu işlemin tercihen hastanede yataılarak yapılması daha sağlıklı olur

26 Şubat 2016 10:10