EY
Soru Sahibi
10 Haziran 2015 20:11

oğlum Ebrar Miraç ERSAN

İyi akşamlar hocam benim oğlum bilateral vezikoüreteral reflü hastası ve şu anda 6 aylık,oğlumun bir tarafta grade 5 nci derece diğer tarafta grade 2 nci dereceden çift taraflı vezikoüreteral reflüsü bulunmaktadır.Ayrıca yapılan tetkiklerde oğlumun böbreklerinin bir tarafı %26 diğer tarafı %74 çalışmaktadır.Bu durumla ilgili olarak oğluma çocuk cerrahisi tarafından sistoskopi yöntemi ile müdahale edilip daha sonra çocuk cerrahları tarafından çocuk nefrolojisi tarafından takip edilmesi tavsiyesi üzerine çocuğumuzu çocuk nefrolojisi uzmanına götürmüştük ve şu anda da çocuğumuzun bu hastalığı çocuk nefrolojisi uzmanı tarafından düzenli olarak takip edilmektedir.Benim soracağım soru şudur hocam:çocuğum düzenli olarak çocuk nefrolojisi uzmanı tarafından takip ediliyor ama çocuğumuzu n bu hastalığını üroloji uzmanının da görüp buna göre tedaviye devam etmemiz gerekiyormu,şundan endişeleniyoruz,hani bizim unuttuğumuz,bilmediğimiz ve bundan dolayı ihmal gösterebileceğimiz bir durum yüzünden çocuğumun geleceğini tehlikeye atmak istemiyorum.Üroloji uzmanı acaba farklı bir yöntem uygularmı veya ameliyat durumu olabilirmi?Hocam çocuğumun bu iki taraflı olan reflüsü ilerleyen zamanda geçermi veya nasıl geçer bununla ilgili olarak sizin gördüğünüz bu tür rahatsızlığı olan hastalardan bu derecedeki reflülerin geçtiği oldumu veya geçtiyse de nasıl ne aşamalardan geçerek bunlar geçti.Çocuk nefrolojisi uzmanı tarafından bu durumun uzun bir zaman alacağı ve ilerleyen zamanlarda ameliyat durumunun da olacağı bize bildirilmişti.Şu anda çocuğumuz çok küçük olduğu için ameliyat önerilmemişti.Hocam çocuk ürolojisince çocuğumun bu rahatsızlığına bakılmasında fayda varmı ,biz yine çocuk nefrolojisi uzmanımız tarafından tedaviye devam edeceğiz ama aklımızda da böyle bir soru işareti var bu konuda bize yardımcı olursanız çok seviniriz.Şimdiden Allah Razı Olsun,çok teşekkür ederiz ailecek hocam.

1 cevap
Cevaplar (1)

Çocuğunuzun bir çocuk ürolojisi uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Cerrahpaşa'da Prof. Dr Yunus Söylet veya Çapa'da Prof. Dr Haluk Ander ile görüşmenizi öneririm.

10 Haziran 2015 20:32