ks
Soru Sahibi
5 Aralık 2015 20:47

Obsesif kompulsif ve tourette sendromu

Merhaba ömer bey benim sorunum karşımdaki kişinin yüz ve göz mimiklerini takip etmek ve buna bağlı olarakta istemdışı bunları tekrar etme sorunum var yaklaşık 2 senedir bu hastalıkla ilgili düzenli tedavi görüyorum bir çok ilaçlar denedik şu an için kullanmakta olduğum ilaçlar anaftanil 75 mg (iki yıl),klonidin 225 mg (3 ay) solian 200 mg (15) gün ve rivotril 2 mg (4 ay) sayın hocam bu ilaçlardan bana en iyi gelen anaftanil ve rivotril oluyor anafranil takıntılarda rivotril ise kas gevşetici özelliği ile yaklaşık %50 bir fayda sağlıyor kloninidini 3 ay oldu kullanalı yanlız tam tiklerde beklediğim etkiyi göremedim ilk günlerde bir enerji artışı dikkatte artış ve anksiyetede azalma gibi gözlemlerim oldu fakat tiklerde daha net faydasını ne zaman hissedebilirim ayrıca dozun yükselmesi gerekebilirmi hocam sizde çok iyi bilirsinizki bu rahatsızlık çok sarsıcı bi rahatsızlık bana ne önerirsiniz bu rahatsızlıklarla ilgili son gelişmeler nelerdir neler yapılabilir bundan tamamı ile kurtulmak istiyorum nasip olursa çünkü benden çok şeyimi aldı bu rahatsızlık önerilerinizi tavsiyelerinizi bekliyorum cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim saygılarımla.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Serdar Bey, tedaviniz etkinliği değerlendirme açısından yeterli süre kullanılmış diyebilirim. Farklı ilaçlar da kullanılabilir ancak bu kararı sizi takip eden doktorun vermesi en uygunu olacaktır. Ek olarak psikoterapi uygulamalarından da fayda görebileceğinizi düşünüyorum. İlaç ve terapi dışında alternatif tedavi yöntemleri de mevcut ancak bu yöntemleri gündeme almak için henüz erken diyebilirim. İyi günler.

5 Aralık 2015 21:17