11 Mart 2016 10:07

NEDEN DÜŞÜK YAPIYOR OLABİLİRİM?

Selam hocam. 28 yaşındayım. ilk gebeliğimi 9 ay önce yaşadım. beta değerim 2500 olduğunda özel hastanede kontrole gittim. ve rahimde kese görünmediğinden dış gebelik teşhisiyle tek doz methotrexate vuruldu. bunun ardından kan değerlerim bi süre artmaya devam etti. gebeliğim süresince kanamam hiç yoktu. hemen üniversite hst. gittim.ve rahimde 6 haftalıkkese göründü fakat iğneden dolayı kürtaj ypmak zorundayız dediler.yaptılar. ikinci gebeliğimde SAT 22 ocak 2016 ydı. beta hcg değerlerim iki gün arayla sırasıyla *** *** **-*** *** ** en son 04 MART 2016 tarihinde devlet hast.karından ultrasonda bakıldı. 5 haftalık kese var dediler. Aynı gün beta 391 değeriyle doktor düşüyor dedi. Ve aynı gün kendiliğinden evde düşük yaptım.şuan beta değerim 09/03/2016 tarihinde 20 ye düştü.kürtaja gerek duymuyorlar şimdilik .Uzun oldu ama sorum şu hocam. İlk gebeliğimi düşük gibi mi saymalıyım. şuan ikinci gebeliğimde böyle kendi düştü.betam 431 iken nasıl kese görünebiliyor? araştırma gerekirmi neden olduğunu sizce. ? üniversite hast. hangi bölümlere gitmeliyim. çok üzülüyorum. anne olamıycam gibi düşünüyorum :( neler ypmalıyım. bilgilerinize ihtiyacım var.şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Şahin  Zeteroğlu
Prof. Dr. Şahin Zeteroğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

çok geçmiş olsun. Panik olmayın. Hiç bir test ve hiç bir kontrol yapılmasa dahi bir sonraki gebeliği sağlıklı olarak geçirmeniz mümkün. O yüzden anne olamayacağım gibi düşünmeyin. Genel olarak her ne kadar 3 ardışık gebelik kaybndan sonra inceleme daha uygun olur şeklind tıbbi bir yaklaşım varsa da arzu ederseniz üniversite kadın doğum var ise perinatoloji bölümüne gitmek uygun olur.

14 Mart 2016 11:31