gi
Soru Sahibi
15 Ocak 2016 09:05

multiple myeloma

DOKTOR BEY MERHABA; ANNEM 2013 ARALIK AYINDA SAĞ KALÇADA 8CM BOYUTLARINDA PLAZMASİTOM TANISI İLE TEDAVİ GÖRMEYE BAŞLADI TANI ANINDA SERUMDA İGG 6001 VE İDRARDA HAFİF ZİNCİR MEVCUTTU 3 KÜR VAD ALDIKTAN SONRA 2 KÜR VELCADE ALDI VE BUNLARDAN SONRA YAPILAN TESTLERDE İGG NORMAL REFERANS ARALIKLARDA ÇIKTI HAZİRAN 2014 TE OTOLOG NAKİL YAPILDIKTAN 6 AY SONRA REZÜDİ HASTALIK DOLAYISIYLA İKİNCİ NAKİL YAPILDI VE BU GÜNE KADAR HİÇ BİR KEMOTERAPİ İLACI KULLANMADI İLK NAKİLDEN SONRA SAĞ KALÇADAKİ PLASMASİTOM KAYBOLMUŞTU İKİNCİ NAKİLİN KARARINI DOKTORUMUZ BİZE BIRAKMIŞTI BİZDE YAPALIM DEMİŞTİK. BU AY YAPILAN KONTROLLERDE SERUMDA İGG 1908 ÇIKTI REFERANS ARALIKLARI *** *** ** OLARAK VERİLMİŞ ANNEMİN BELİNDE VE SAĞ BACAĞINDA AĞRILAR OLUŞTUĞUNDAN YİNE KALÇADAKİ PLAZMASİTOMDAN ŞÜPHELENDİM VE BEL VE KALÇA MR I ÇEKTİRDİK ANCAK SADECE BELDE FITIKLA İLGİLİ ŞEYLER ÇIKTI BU HASTALIKTA NÜKS OLUP OLMADIĞI NASIL BELLİ OLUR İGG NİN 1908 ÇIKMASI NÜKS OLDUĞUNU MU GÖSTERİR AYRICA FERRİTİN TESTLERDE HEP YÜKSEK ÇIKIYOR MYELOMA İLE İLGİSİ VAR MIDIR DOKTORUMUZ İKİNCİ NAKİLDEN SONRA BULABİLİRSENİZ ENDOXAN KULLANABİLİRSİNİZ DİYE SÖYLEMİŞTİ AMA ZORUNLU DEĞİLSİNİZ DEMİŞTİ BU HASTALIKTA ALLOJENİK NAKİL İLE TAMAMEN KURTULMAK MÜMKÜN DEĞİLMİDİR? İYİ ÇALIŞMALAR

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Osman İlhan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Kemik İligi Biobsisinde Plazma hücre oranı önemlidir.Ayrıca PET-CT yaptırmak yol gösterici olabilir.Yeni çıkan ilaçlar etkili olabilir.Allogeneik nakil özel durumlarda yararlı olabilir. Prof.Dr.Osman İlhan Ankara Tıp Hematoloji www.osmanilhan.com

25 Ocak 2016 12:15