ÇE
Soru Sahibi
25 Eylül 2015 01:42

multipe myelom

Hocam iyi günler.Babama yaklaşık 4 ay önce Multipl myelom teşhisi konuldu.Kendisi 54 yaşında ve böbreklerinde de sıkıntı var üre kreatin değerleri düşmüyor.2 defa kemoterapi aldı ve 18 seans radyoterapi tedavisi gördü.Ailem hatayda yaşadığı için en yakın olan Adanaya Balcalı hastanesine gidiyor ancak burda da kemoterapi için sıra olduğundan babamın tedavisini alması gecikiyor.Bu onun için çok olumsuz olur mu? Çekilen filme bakılarak kanserin yayılmasının durduğu söylendi ancak üre kreatin seviyesi düşmediği için ilik nakli şu anlık yapılabilecek gibi gözükmüyor dendi.Hocam bu seviyenin düşürülmesi için herhangi bir şey yapılabilir mi veya bizim elimizden gelen gelebilecek bir şey olur mu?Babamın yaşamını kaybetme olasılığı var mı hocam çok zor durumdayız aydınlatabilirseniz çok memnun kalırım.Saygılarımla şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Osman İlhan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Multipl myeloma kemoterapiye cevap vermiyen bir hastalık.Üre ve Kreatinin yüksekligi hastalıga baglı olabilir.Kemoterapiyi degiştirerek 2 kürden sonra OTOLOG KÖK HÜCRE NAKLİ yapmak uygun görünüyor.Tedaviyi ayaktan,yatmadan alabilir. Randevu için *** *** ** 60 Prof.Dr.Osman İlhan Ankara Tıp Hematoloji www.osmanilhan.com

25 Eylül 2015 18:47