bo
Soru Sahibi
25 Şubat 2014 00:11

Mide problemim var ve çevremde buna benzer sorunu olan birine rastlamadım

hocam öncelikle saygılarımı sunuyorum ben 32 yaşında bir bayım. Size sorum 25 yaşımdan beri çok sık olmasada belli aralıklarla alkol kullanıyorum (aldığım alkol 4 veya 5 bira) ilk içtiğim dönemlerde hiç bir mide problemim yoktu fakat son bir yıldır alkol aldıktan sonra sabahları mide bulantısı ve kusma başladı. Kustuktan sonra rahatlıyorum fakat 15 -20 dakika aralıklarla tekrar midem bulanıyor ve tekrar kusuyorum bu defalarca sürüyor (neredeyse sabah saatlerinden öyle vakitlerine kadar) yaklaşık 6 aydır içmiyorum. Hocam asıl sorum yediğim hiç bir gıda mide rahatsızlığı yapmıyorken sadece alkolün bu kar büyük rahatsızlık yapması beni biraz korkuttu.Bunun sebebi ne olabilir bilgi verirseniz benim için çok önemli bir sorun açığa kavuşmuş olacak.Hocam tekrar saygılarımı sunuyorum sağlıcakla kalmanızı diliyorum

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Seydahmet Akın
Dahiliye - İç Hastalıkları

Geçmiş olsun Rahatsızlığınız alkol intoleransı. Yani alkolün midenizi kimyasal olarak olumsuz etkilemesi. Bu durumda diğer zamanlar yakınmanız hiç olmuyorsa alkolü çok azaltmanız ya da cinsini değiştirmeniz gerekebilir. Bunun dışında tek seçenek mide için endoskopi yaptırmanız kalıyor.

25 Şubat 2014 09:04