KA
Soru Sahibi
24 Haziran 2017 16:18

Mide fıtığı

İyi günler ben 16 yaşında bir genç kızım mide bulantısı problemiyle doktora gittim endoskopi dediler endoskopi yaptırdım premedikasyon:%10 xylocain spray,5 mg midazolan IV. Cihaz:pentax EPK-100P Özofagus:orofarinks,larinks ve priform fossadan geçilerek özofagusa girildi.servikal orta ve distal özofagus gözlendi normal olarak değerlendirildi 'Z' çizgisi sınırı düzenli diyafragmatik kıskaç yaklaşık olarak 36 cm de geçildi. Fundus:pili yapısı normal görünümde açlık sekresyonu berrak mide hava ile ekspanse görünümdeydi. Korpus:normal görünümde. Antrum:mukozası ödemli,hiperemik,yer yer eritemli olarak gözlendi.cidar fleksibilitesi doğal bulundu helikobakter pylori için biyopsi alındı Pilor:forme,santralize,fonksiyonel olarak normaldi. Duedonum:bulbus forme,postbulber duedonum mukoza ve lümeni normal görünümdeydi.papillada patolojik bulgu gözlenmedi. Kardia:retrofleksiyonda endoskopu tam olarak sarmadığı izlendi. Endoskopik tanı:antral gastrit+hiyatel yetmezlik Bana mide fıtığı dediler biyopsi sonucum temiz çıktı 2 ay duolans kullandım ama midemde sürekli ağrı var ve arada yanma oluyor ne yapmam gerekiyor sürekli böyle mi devam edecek

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ali Ekrem Aydın
Dahiliye - İç Hastalıkları

İyi günler, 2 aylık PPI (mide koruyucu) kullanımı sonrası aralıklı ihtiyaca göre kullanım uygundur. İlaç tedavisi yanında size önerilen yaşam tarzı değişikliklerine uymanızı öneririm. Beslenme biçiminiz başta olmak üzere yaşam tarzı değişikliklerine uymanıza rağmen yakınmalarınızda anlamlı düzelme yoksa endoskopinizi yapan hekiminize tekrar başvurmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

10 Temmuz 2017 15:25