GM
Soru Sahibi
30 Mayıs 2018 17:46

MESANE KALINLAŞMASI VE BÖBREK GENİŞLEMESİ..

MERHABA HOCAM BENİM 6 YAŞINDA AŞIRI AKTİF MESANE TEDAVİSİ GÖREN ÜROPAN KULLANAN BİR OĞLUM VAR..SON USG SİNDE ...SAĞ BÖBREK KRANİOKADUAL UZUNLUĞU 93 MM DİR..PARNAKİM KALINLIĞI 15 MM DİR..SAĞDA ÜROEPİTELYUM HAFİF KALINDIR..SOL BÖBREK KRANİOKADUAL UZUNLUĞU 91 MM DİR.PARANKİM KALINLIĞI 14 MM DİR..SAĞ VE SOL PELVİS AP ÇAPI MİKSİYON ÖNCESİ SIRASIYLA 9,5 VE 8,3 MM GENİŞLİKTE OLUP MİNİMAL DİLATEDİR..MİKSİYON SIRASIYLA 10,7 VE 9,2 MM ÖLÇÜLMÜŞ VE ANLAMLI FARK SAPTANMAMIŞTIR.HER İKİ BÖBREK KALİKSLERİNDE VE ÜRETERLERDE DİLATASYON SAPTANMAMIŞTIR.İNCELEME ESNASINDA MESANEDE 126 CC İDRAR MEVCUTTUR.LÜMEN İÇİ EKOSU VE CİDAR KALINLIĞI TABİİDİR.MİKSİYON SONRASI 14 CC REZİDÜ KALMAKTADIR..AYRICA 26,10,2017 TARİHİNDE OĞLUMA SİSTOSKOPİ YAPILMIŞTI..PİPİSİNİN İÇİNE BAKILDIĞINDA O ZAMANKİ SONUÇLARDA İDRAR YOLU DARLIĞI YOK DENMİŞTİ.VE MESANEYE BAKILMIŞTI.ŞİMDİ BU SONUÇ NORMALMİ, SİSTOSKOPİDE MESANE KALINLIĞI 6 AY ÖNE ANLAŞILMAZMIYDI.BU SONUÇLARA GÖRE NE YAPMAK LAZIM .ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER..

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Öncelikli olarak oğlunuzun uyanıkken en geç 2 saat aralarlar düzenli olarak gidip çişini yapması ve tuvalette acele etmemesi gerekir. Kabız kalmaması da önemlidir Bunun dışında görüp muayene etmeden kesin bir yorum yapmam mümkün olmayacaktır

30 Mayıs 2018 20:58