UC
Soru Sahibi
17 Şubat 2011 22:49

Merhabalar, Annem 59 yaşında ve 2005 yılında by-pass ameliyatı oldu. O zam

Merhabalar, Annem 59 yaşında ve 2005 yılında by-pass ameliyatı oldu. O zamandan beri kalp ilaçlarının yanısıra Crestor 10mg ve lopid 600 mg kullanıyordu. En son kontrole gittiğinde;total kolesterol:276-LDL kolesterol:172- HDL kolesterol:40-triglesid:319-CK:271 çıkmıştı.Doktor lopid ilacını keserek cerestor ilacını 40 mg ma çıkardı. O zamandan beri sürekli kas ağrıları var. Geçen hafta doktora gittiğimizde CK tahlili 265* çıkmıştı. bugün yaptırdığımız tahlilde ise CK 290* çıktı. ne yapmalıyız?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Kas ağrıları kolesterol ve trigliserid ilaçlarının yan etkileri arasındadır. Her ne kadar bahsettiğiniz değerler çok yüksek olmasa da, sadece kas ağrıları varsa ve ilaç dışında buna sebep olabilecek herhangi bir hastalık mevcut değilse (romatizma, fibromiyalji vs- bun fizik ted giderek öğrenebilirsiniz) kolesterol ilacını değiştirmek sorunu çözebilir. Özellikle hem kolesterol hem trigliserit ilacının birlikte kullanılması kas ağrısı riskini artırır. Doktorunuzun yaptığı öneri çok doğru, daha az önemli olan lopidi kesmiş ve crestor dozunu artırmış. Ancak kas ağrıları devam ediyorsa crestor 40 (rosuvastatin) kesilip yerine Atorvastatin 40 ya da atorvastatin 20-ezetrol 10 ya da simvastatin-ezetrol denenebilir. By-passlı bir hastada hedef LDL 100 ve altıdır.

18 Şubat 2011 00:00