bs
Soru Sahibi
19 Mart 2016 15:41

merhaba hocam

hocam merhaba 28yaşında bir bayanım yaklaşık 6 ay önce yutarken zorlanma takılma hissiyle doktora gttm kbb de birşey cıkmadı gastro bölümünde yapılan endoskopide ise aös gevşekliği yani reflü cıktı verilen ppı leri 6aydr kullanıyorum fakat bu yutma güçlüğüm gecmedi gecmiyor sanki içimde bir yumru var bzen konuşmamı bile engelliyor baryumlu grafide oldum ordada birşey yok snrada psikiyatride antidepresan verildi maalesef yine gecmedi hocam bu gecmeyen inatcı yutma güçlüğüm için ne yapmalıyım bşka hangi branşlara gtmeliyim her lokmada zorlanıyorum 6 kilo verdim içime oturan bir yumruyla yaşıyorum aylardır özafagus spazmı olabilirmiyim bunun medikal tedavisi yokmudur şimdiden teşekkr ederim

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. İsmail Nurhan Artel
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Endoskopi ve bariumlu oesophagus Pasaj grafisinde belirgin bir patolojik durum saptanmamış olması sizin açınızdan iyi ama yakınmanızın izahını yapmak lazım. Benim önerim yeni bir endoskopi ile mide mukozasından biopsi yapılıp kas yapısının incelenmesi. Tabii mide komşuluğundaki - yani mide dışındaki - organları da gözden geçirmek gerek. DİAFRAM bunlardan biridir. Ayrıca midenin üst giriş bölgesindeki.- cardia- kasında bazen bir spasm oluşur. Bu devamlılık oluşturur. Benim zamanında bu bölgeye yemek borusu nun dış yüzünden derin olmayan boyuna bir insizyon yapılarak - çizik atılarak amiyane tabiri ile- hastanın sorununa çözüm bulunurdu. Benim zamanımda dedim zira , ben bu sorduğunuz konunun cerrahı değilim. Sorunuzun cevabı ve çözümü Gastroenterolojik cerrahinin- ki bir genel cerrahi.üst dalıdır- sahasına girer ve benimle ilgisi yoktur. Sadece size yardım etmeye çalıştım. Esenlik dolu yarınlar dilerim.

19 Mart 2016 23:01
bs
Soru Sahibi

merhaba hocam daha öncede size yazmış ve soruma ayrıntılı cevap almştımteşekkur ederim bgun ise çene altındaki şişlik sebeviyle yaptırdıgm boyun usg sinden sonucları söyledir : Bilateral parotis ve submandibüler glandlar ile tiroid gland normak büyüklüktedir.Sağ tiroid bezinde 10mm çapında duvarında milimetrik solid kompanenet içeren kistik nodül izlenmektedir.Ayrıca büyüğü 4mm çapında olmak üzere 3-4adet milimetrik boyutta heterojen nodeüller izlenmektedir.Her iki üst servikal zinicir ve submandibular bölgede büyüğü 11carpı 4 mm boyutunda olmak üzere cok sayıda hipoekoik oval şekilli lenf nodu izlendi.Sağ submandibular bölgede ekojen hilusu secilemeyen 24carpı7 mm boyutunda hipoekoik lenf nodu izlenmektedir.Klinik tedavi sonrası Us takibi önerilir . Tanı olarakda akut lenfodit tanısı konuldu hocam cok sayıda kist olması beni biraz korkttu henuz sonuclarımı göstermeye zamanm olmadı yaşım 28 hocam biyopsiye gerek görülürmü sonucları yorumlarsanız cok sevnirim iyi günler

21 Nisan 2016 16:27
Op. Dr. İsmail Nurhan Artel
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Çok sayıda olanlar değil tek sayıda olanlar sizi korkutsun. Bu arada T3 T4 ve TSH testlerini yaptırın. CRP ve Sedim baktırın derim. Geçmiş olsun.

21 Nisan 2016 17:42