XE
Soru Sahibi
31 Ekim 2015 16:35

Merhaba hocam.Bartholin hakkında cevabını bulamadığım birkaç önemli sorum var.

Araştırmalarıma göre bazı hekimler bezin mümkün mertebe alınmaması taraftarı, bazıları ise işlevini yitirmiş bi bez durmamalı görüşündeler.Ben 27 yaşında, bir buçuk yıllık evli ve henüz çocugu olmayan bi bayanım.Anladığm Bartholin kisti/apsesi sürekli tekrarlayan bi rahatsızlık.Yani bez tamamen çıkarılmadığı sürece tekrarlıyor.Bi sitede diyor ki 'Bartolin kistinin çıkartılması:bu ameliyatta kistin tamamı çıkarılır.En etkili tedavi yöntemidir.Tekrarlama ihtimali olmayan ameliyattır.İlk tedavi seceneği olarak seçtiğimiz bir yöntem değildir.Cinsel olarak aktif olan bir bayanda bartolin kistinin tamamen alınması cinsel ilişkide kuruluğa ve alındığı yerde oluşan fibröz dokudan dolayı cok hafif bir ağrıya sebep olabilmektedir.' İlk sorum:Diyelim ki tamamen alındı, olası kuruluk durumunda kayganlastirici ürünlerin yan etkisi var mıdır, eğer yoksa bile çocuk sahibi olma girişiminde bulunurken bu ürünlerin spermlere zararı olur mu? (Yine bi siteden okuduğum yazıda, çocuk girişiminde tükürük ya da kayganlastirici ürünlerin sperm kalitesini düşürdüğün yazıyordu.) Yukarıda yazan yazıda 'Alındığı yerde oluşan fibröz dokudan dolayı çok hafif bir ağrıya sebep olabilmektedir' diyor.Bu bezin alınması durumunda, iyileşme süresinden sonra cinsel yaşama dönüldüğünde, her birliktelikte ağrı mı olur?(bu büyük bi sıkıntı) Bu bez alınmadığında, tekrarlayan bu rahatsızlıklar menopozda son bulur mu? Çünkü menopozda bu tür bi durumda kanser olma ihtimaliyle konuya yanaşılıyormuş. Ayrıca ben de dahil Bartholin bezinden sıkıntı yaşayan tüm hastaların kafası karışık durumda. Internette okumadığım makale ve hasta yorumu kalmadı. Gerçek hayattaki durum, makalelerde yazılanlardan daha vahim gördüğüm kadarıyla.Sorularıma ayrıntılı ve samimi cevap verebilirseniz, ben ve benim vesilemle cevabınızı okuyacak tüm hastaların aklındaki soru bulutunu ortadan kaldırmaya yardımcı olmuş olacaksınız. Şimdiden teşekkür eder hayırlı günler dilerim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Kutlugül Yüksel
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Tekrarlayan Bartholin kisti cerrahi yolla ortadan kaldırılmalıdır, dikkatli ve tecrubeli bir cerrahi yaklaşımda hastanın ameliyattan sonra bir sıkıntısı ve skarı olmaz, bu bezler sağ ve solda iki adet olduğu için tek bezin çıkartılması kuruluğa neden olmaz. Bezin iki taraflı çıkartılması halinde bitkisel kökenli ve spermlere zarar vermeyen vajinal kayganlaştırıcılar tercih edilmektedir. Hoşçakalın

2 Kasım 2015 11:03