11 Eylül 2011 12:38

Merhaba anneme yapılam biyosi sonucu şu şekilde .. büyüğü 0.4x0.2x0.2cm boy

Merhaba anneme yapılam biyosi sonucu şu şekilde .. büyüğü 0.4x0.2x0.2cm boyutlarında gri beyaz renkte yumuşak kıvamlı 3 adet doku parçası Mikroskopik bulgular: materyalin tamamı seri kesitlerle incelenmiştir.Mukozal parçaların lamina propriasında arada tek tük polimorf nüveli lökositler de içeren mononükleer inflamatuvar hücre infiltrasyonları mevcuttur.Gastrik gudde epiteli fokal alanlarda,arada goblet hücrelerini de içeren bağırsak tipi epitele değişim göstermetedir.Foveola epiteli ukustan zengindir. MİDE Kronik iltihap (++) Aktivasyon (-) Atrofi (-) İntestinal metaplazi (+) Displazi (-) H.Pylori (++) TANI : FOKAL İNTESTİNAL METAPLAZİ İÇEREN NONAKTİF NONATROFİK KRONİK GASTRİT (H.PYLORİ +++ ) mide (korpus) Bize kanser hücresinden falan bahsettiler kronik gastrit te varmış ilaçla tedavi edilebilir dediler ama adı soğuk işte s.s.k hastanelerinde istediğiniz gibi soru soramıyorsunuz malum birde siz incelermisiniz. Şimdiden teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Banu Lebe
Tıbbi Patoloji

aNNENİZDE KRONİK (YANİ UZUN SÜREDİR SÜREGELEN) GASTRİT YANİ MİDE İLTİHABI VAR. H.PYLORİ KRONİK GASTRİTE NEDEN OLAN BİR BAKTERİ VE SIKLIKLA GASTRİT OLGULARINDA SAPTANIYOR. BU RAPORU OKUDUĞUMDA ""KANSER"" İLE İLGİLİ BİR İBAREYE RASTLAMADIM. KANSER HÜCRESİ VARDIR ŞEKLİNDE BİR ANLAM YOK. ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ VE DİYETLE ANNENİZ SAĞLIĞINA KAVUŞACAKTIR. GEÇMİŞ OLSUN ŞİMDİDEN. UZUN VE SAĞLIKLI GÜNLER DİLİYORUM, SAYGILARIMLA, BANU LEBE

13 Eylül 2011 09:30