NE
Soru Sahibi
26 Aralık 2015 00:21

Menopoz ve gebe kalamama

İyi günler hocam.39 yaşındayım 5 yaşında bir kız çocuk annesiyim.2 yıldır hamile kalamıyorum.yaptırdığım tetkiklerin tarafınızdan değerlendirilmesini rica ediyorum.TSH referans aralığı *** *** ** benim sonuç 0.968 E2-ESTRADİOL 93.62 pg/ml özel referans değerleri folliküler *** *** ** luteal *** *** ** ovulasyon *** *** ** postmenapoz 5-54.7 LH 26.23 folliküler *** *** ** luteal *** *** ** ovulasyon *** *** ** postmenapoz 7.-58.5 FSH 8.68 folliküler *** *** ** PROLAKTİN 83.68 ng/ml referans aralığı ise *** *** ** ANTİ MÜLLERİAN HORMON (AMH/MIS) 0.320 ng/ml özel referans değerleri POSTMENAPOZ 0.0-0.1 PREMENAPOZ *** *** ** Hocam değerlerim bu şekilde bu tahliller adetimin 2 .günü yapıldı.her ay adet oluyorum.bazen kısa ve miktarı yoğun olmayan,bazende uzun ve yoğun adet gördüğüm dönemler oluyor.bu durumda menapozdamıyım ve çocuğum olmayacakmı birdaha.lütfen değerli vaktinizden zaman ayırıp bilgilendirirseniz sevinirim.saygılar

5 cevap
Cevaplar (5)
Op. Dr. Akin Savci
Kadın Hastalıkları ve Doğum

adet gören kadın menopozda değildir rakamlar oldukça karışık.çıkarabildiğim kadarı ile estradiol değeriniz 93 fsh 8.6 lh 23 bu değrler menopoza yaklaştığınızı GÖSTERMİYOR.yani norman veya normale yakın -lh biraz yüksek düzeltilir prolaktin değeriniz 83 referansana göre oldukça yüksek memelerden süt gelip gelmediği araştırmalı.ziar bu hormonun bir adıda süt hormonudur.değer yüksek olunca gebelik oluşmasını engeller. amh değeriniz 0.3 b normail 1-3 olarak değerlendirilir.sizinki düşük.bu yumurtalık rezervlerinizin azaldığını gösteriyor. gebelik arzuusu varsa acel etmeniz uygun olur.en uygunu bir tıp fakültsinden hizmet alın-veya ciddi bir sağlık kurumundan

26 Aralık 2015 09:01
NE
Soru Sahibi

Vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim.hocam geçen ay kasım 27 de adet oldum normalde 5 gün de ilk 3 günü normal Diğer kalan 2 günü damla şeklinde biten adetim bu ay 21 aralıkta başladı ve halen devam etmekte bitti sanıyorum azaldığını görünce fakat yeniden geliyor.prolaktin 83,fsh 9,amh 0.3,lh 26.23,estradiol 93.62 lütfen uzayan adetimin sebebiyle ilgili bilginize ihtiyacım var.ayrıca geçen yıl 2014 yılında fsh değerim 27 civarlarındaydı

27 Aralık 2015 13:55
Op. Dr. Akin Savci
Kadın Hastalıkları ve Doğum

adetlerin miktarı ve günü her ay aynı olmaz sapmalar olabilir.bunların tekrarı halinde araştırmak gerekir

27 Aralık 2015 14:36
NE
Soru Sahibi

Hocam 4 gün önce prolaktin 83 tü.şimdi 10 çıktı hiçbir ilaç ve tedavi görmedim.yaklaşık 10 gün önce başlayan Adet kanamam halen devam etmekte.gitmiş olduğum doktorum hiçbir tedavi ve bilgi vermiyor kesildiği zaman gel vajinal muayene yapalım diyor.lütfen hocam bilgi verirmisiniz,doktorumumu değiştirmem gerekiyor.gitmiş olduğum yer özel bir sağlık polikliniği.sürekli değişikliği gösteren kan değerlerim kafamı kurcalıyor

29 Aralık 2015 23:03
Op. Dr. Akin Savci
Kadın Hastalıkları ve Doğum

ilk laboratuarda teknik yanlışlık yapmış olabilir.yaşa göre gebe oranları düşer.yaşınız 39 ve uzun zaman gebe kalamadınız ise bence tüp bebeği denemeyi düşünümüz

30 Aralık 2015 09:30
NE
Soru Sahibi

Hocam ayın 7 sinde rahimden parça alındı kanamam olmadı fakat şimdi dünden beri sulu çok açık pembe renkte kaygan lekelenme oluyor ayrıca her iki yumurtalığım da özellikle sağ taraftaki daha yoğun olarak ağrı yapıyor.pataloji sonucum çıkmadı henüz.karnımdaki şişlik resmen 9 aylık diye tabir edilen şişlikte 1 yıldan fazla.parça alınmasına sebeb yoğun ve uzun adet kanamasıydı.sizden rica ediyorum yumurtalıklarımın bu derece,batar tarzında ağrımalarının sebebi nedir.saygılar

12 Ocak 2016 13:01
Op. Dr. Akin Savci
Kadın Hastalıkları ve Doğum

karın ağrılarını yanlızca yumurtalıklara bağlamamak gerekir.karında başka organlarda vardır.erkeklerde yumurtalık yok ama onlardada karın ağrısı olur. bunları muayene ve tetkiklerle ayırmak gerekir. karnınızda büyük bir şişlik olsa ultrasonda görülür. bau ağrılar bağırsaklardanda ileri gelebilir. sonuçları bekleyiniz derim

12 Ocak 2016 13:28
NE
Soru Sahibi

Hocam patoloji sonucum çıktı.Bulgular:kaptan çıkan ;1cc hacimde kürete biyopsi materyalinin tamamı takibe alındı. TANI : ENDOMETRİAL KÜRETAJ; PROLİFERATİF ENDOMETRİUM .hocam raporumu değerlendirirmisiniz.(çok korkuyorum)

1 Şubat 2016 15:02
Op. Dr. Akin Savci
Kadın Hastalıkları ve Doğum

tamamen normal bulgudur

1 Şubat 2016 18:37