20 Aralık 2017 22:24

Memede Multiseptalı Kistik Lezyon ve Asimetrik Dansite Artışı

52 Yaş,Kadınım.Kız kardeşim meme kanserinden öldü.Ailede ve sülalede başka meme kanseri hikayesi yok. *** *** **. Ay Mamografi:'Her iki meme cilt,cilt altı,meme başı ve areolalar normal.Parankim yapı santralde dansiteli fibroglandüler meme tipinde.(TİPC) Bu tip meme paterni mamografinin kitle lezyonlarını saptamadaki duyarllığını önemli derecede azaltıyor.İzlenebildiği kadarıyla glandüler doku çekintisi,trabeküler distorsiyon yada spiküle konturlu nidus formasyonu saptanmadı.Sol meme iç yarıda sadece CC grafilerde ayırt edilebilen asimetrik dansite artışı izlenmektedir.Malign mikrokalsifikasyon izlenmedi.Aksilaların görüntü alanına giren kesimlerinde patolojik boyut ve dansitede lenf noduna raslanmadı.Sonuç:ACR BU-RADS 0 Meme Us Kontrolü uygundur.' *** *** **. Ay Ultrason:'Her iki taraf cilt-cilt altı,meme başı ve areolalar normal olarak değerlendirilmiştir.Meme parankimleri heterojen fibroglandüler eko paternindedir.Solid lezyon saptanmadı.Sol memede saat 11 yönünde meme başına yaklaşık 2cm mesafede 9,4x8,3mm ebatlı,lobüle konturlu,keskin sınırlı,multiseptalı kistik lezyon izlenmiştir.(2015'te başka bir hastanede solid lezyon olarak raporlanmıştır.)Bu kist dışında her iki memede birkaç adet 5 mm'den küçük basit kist izlenmiştir.Her iki aksillada patolojik boyut ve ekoda lenf nodu izlenmemiştir.Sonuç:BI-RADS 2 Meme US İncelemesi' Sonucumu yorumlar ve bir tavsiyeniz varsa öğrenmeyi çok isterim. Çok teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Öner Menteş
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Inci hanım merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yoğun meme dokunuz olduğu için mamografi yeterli sonuç vermiyor. Ailesel riskiniz yüksek. Daha önce çekilmemiş ise meme mr çekilmesi uygun olacaktır. Saygilarimla

20 Aralık 2017 22:48