es
Soru Sahibi
22 Mart 2018 01:04

meme ve biyopsi sonuç

AMELİYATTA TANI (FROZEN) Sentinel lenf nodu: Parafin (En büyük lenf nodülünde izole tümör hücresi izlendi) HİSTOPATOLOJİK TANI 1.İNVAZİV DUKTAL KARSİNOMA,NST,GRADE 2,Sağ Meme Lumpektomi Materyali. -TÜMÖR UZUN ÇAPI 2,9 CM'DİR. -TÜMÖR İÇERMEYEN CERRAHİ SINIRLAR. -TÜMÖRE LENFOSİTİK İNFİLTRASYON EŞLİK ETMEMEKTEDİR. -ORTA NÜKLEER DERECELİ,NEKROZ İÇEREN DUKTAL KARSİNOMA İN-SİTU İZLENMİŞTİR. 2.KOLUMNAR HÜCRE DEĞİŞİKLİĞİ,FİBROKİSTİK DEĞİŞİKLİKLER,Posterior Cerrahi Sınır Kodlu Materyal -MİKROKALSİFİKASYON İZLENMİŞTİR. -İNVAZİV TÜMÖR İZLENMEMİŞTİR. 3.BAKINIZ YORUM,Frozen artığı (Sentinel Lenf Nodu) YORUM -Tümörde hormon profili,cerbB2 ve Ki67 durumu immünhistokimyasal olarak değerlendirilecek ve sonuç EK RAPOR halinde bildirilecektir. -Sentinel lenf nodülleri olarak incelenen 2 adet lenf nodülünde izole tümör hücresi ile uyumlu tümör alanı izlenmiştir. Sentinel lenf nodülleri seviyeli kesitler ile total olarak ve frozen kesitlerin tekrar değerlendirilmesi ile incelenecek ve kesin tanı EK RAPOR halinde bildirilecektir. Biyopsi sonucuda şöyle; MAKROSKOPİ :En büyüğü 1,5 cm en küçüğü 0,6 cm uzunluğunda üç adet trucut biyopsi materyali T3P1K MİKROSKOPİ :Gönderilen trucut örneklerinin tümü neoplastik olup,kollajenöz sklerotik stromada anaplazi kriterlerine sahip hücrelerin tabakalar ve / veya trabeküller halinde infiltrasyonu ve % 10 dan az soranda tübül formasyonu yapan tümör izlendi. HİSTOKİMYA/İMMUNOHİSTOKİMYA: ER: % 100 yaygınlıkta kuvvetli (+) PRE:% 100 yaygınlıkta kuvvetli (+) CerbB2: Skor 1 Ki67 proliferatif aktivitesi % 5 civarı e_kadherin: (+) TANI : İnvazif meme karsinomu,sağ memede kitle,trucut biyopsi Histolojik derece :2 Hocam yapılan ameliyat meme koruyucu. Bu iki rapora bakarak ne söyleyebilirsiniz? Ne tür bir kanser çeşidi ve ne gibi bir tedavi uygun olur? Tedaviden sonra nüks oranı nedir? Şimdiden teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Serdar Özbaş
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Yapılan ameliyat yeterli olmuş gibi duruyor. Sentinel lenf nodlarında izole tümör hücreleri görülmüş olması kötü haber değil. İlaç tedavilerine karar vermek için immünhistokimya sonuçlarını (hormon profilini) da görmek lazım. Bundan sonrası daha çok medikal onkoloji ile beraber karar verilecek ilaç tedavileri ve sonrasında radyoterapi yapılması gerekecek.

22 Mart 2018 17:26