KG
Soru Sahibi
17 Şubat 2018 20:24

Meme Mr Tetkiki Sonucu

İyi akşamlar. Sağ göğsümde ağrıyla birlikte bir sertlik hissettim ve sertliğe dokundugumda daha çok ağrıyor teyzemide göğüs kanserinden kaybettiğim için hemen doktora gittim. Özel bir hastanede doktor ilaçlı mr ve göğüs ultrasonu çektirdi. Bulgu olarak sağ memede AOK da yaklaşık 25×18 mm lik bir alanda, semisolid-düzensiz sınırlı görünümde heterojen sinyal intensitesiteli lezyon alanı izlenmektedir. Ayrıca periareolar üst orta ve superior alan yerleşimli yaklaşık 29×21 mm boyutlarda, santralinde belirgin kistik alanlarda izlenen, duvarları belirgin kalın, heterojen sinyal internetteki kitlesel imaj izlenmektedir diye devam ediyor. Doktor göğsümün kesilerek bu parçaların alınıp biyopsi yapılması gerektiğini söyledi ancak biyopsinin igneylede yapılabildigini okudum internetten bende bir üniversite hastanesine gitmeye karar verdim. Bu tahlil sonucuna göre nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Göğsümde artık sürekli bir sızı var. Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Serdar Özbaş
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Bu gibi durumlarda öncelikle tercih edilmesi gereken kalın iğne biyopsisi veya tru-cut biyopsi olarak adlandırdığımız yaklaşımlar; mümkün olduğunca cerrahi biyopsilerden kaçınmak gerekir. Birden çok kuşkulu lezyon varsa en az iki tanesini örneklemek uygun olacaktır. Kanser açısından ciddi bir radyolojik şüphe varsa biyopsi öncesi Mamografi yapılması da düşünülebilir.

24 Şubat 2018 23:04