AH
Soru Sahibi
7 Ekim 2016 14:37

meme hastalıkları

Hocam merhabalar. Bayan arkadaşımla ilgili bi sormak istiyorum cevaplarsanız çok mutlu olurum. Arkadaşımın memesinde kitle tespit ettiler yaşı 25 dir. Mr ve patoloji sonuçları aşağıdadır. Önce Mr (ilaçlı) sonra biopsi yapıldı : DİNAMİK KONTRASTLI BİLATERAL MEME RAPORU; TEKNİK; SE T 1 Aksiyal, STIR T2A Aksiyal, Kontraslı dinamik FAT- SAT SE T1A Aksiyal Bulgular; HER İKİ MEMEDE MİLİMETRİK BİR KAÇ ADET T1HİPO,T2 HİPERİNTENS,İVKM SONRASI KONTRAST TUTULUMU GÖSTERMEYEN KİSTİK LEZYONLAR İZLENMİŞTİR. SAĞ MEME ÜST İÇ KADRANDA 6mm, ÜST ORTA KADRANDA PECTORAL KAS ANTERİORUNDA 8 mm ÇAPINDA PERSİSTAN KONTRAST TUTULUMU GÖSTEREN MODÜLER SOLİD LEZYONLAR İZLENDİ. AYRICA HER İKİ MEMEDE KİTLESEL OLMAYAN PARANKİMAL KONTRASTLANMA MEVCUTTUR. Akabinde biopsi kararı alındı , Rapor ise su sekilde: Klinik Tanı; sağ meme saat 12 hizasında 7mm solid lezyon Makroskopik Bulgular; 1,6-1,3-0,2 cm uzunluğunda 3 adet biopsi meteryali.1K/Y Patolojik Tanı; Sağ meme saat 12 hizasında tru-cut biopsi; FİBROTİK STROMA İÇERİSİNDE BİRKAÇ ADET TERMİNAL DUKTULO-LOBÜLER ÜNİTE Bu sonuçlara istinaden ne yapmamız gerekmektedir. Kanserdir diyebilir miyiz. Ne olur bizi yönlendirin. Teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ahmet Dağ
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Öncelikle geçmiş olsun gerçekten biyopsi gerektiren bir kitlemiz varmış ama çok şükür kanser yada kanser riski içeren bir sonuç çıkmamış. endişe etmenize gerek yok. ancak kesinlikle takibi hakeden bir meme yapısı var. buna ilaveten östrojen maruziyetinden korunmak gerekli. kesinlikle doğum kontrol hapları almamalı. doğum yapıp emzirmenin de belirgin faydası olur.

8 Kasım 2016 09:24