uv
Soru Sahibi
16 Nisan 2015 16:39

Mag 3 sonucu Hk.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. *** *** ** tarihinde çekilen MAG 3 sonucunda da şunlar bulunuyor : Böbreklerin toplayıcı sistemlerinde aktivite birikimi solda 2 sağda 3.dakikadan itibaren izlenmeye başlanmıştır. Zamanla her iki böbrek pelvikaliksiyal yapılarında aktivite stazı gözlenmiş olup,diüretik enjeksiyonu sonrası sol böbreğin hızla ve sağ böbreğin normal süre içerisinde yeterli oranda aktiviteden arındığı gözlemlenmiştir.Total katılım oranları sağ ve solda %50. Yorum : her iki böbreğin kanlanma,konsantrasyon ve ekskresyon fonk normal sınırda olup sağda daha belirgin olmak üzere her iki böbrekte aktivite stazı gözlenmiş ve diüretiğe normal yanıt izlenmiştir.MAG 3 sonucunu değerlendirmenizi rica ediyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Cihangir Akgün
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. MAG 3 sonucunuzda önemli bir sıkıntı yok. Yine de bizler MAG 3 ile birlikte grafikleri ve görüntüleri de değerlendirmek isteriz. Sorunuzun cevabı dediğim gibi önemli bir sorun görünmüyor. Sağlıklı günler.

20 Nisan 2015 11:18