gk
Soru Sahibi
3 Temmuz 2016 17:26

m41 skolyoz ne demek ?

merhabalar 18 yaşındayım . gecen sene doktora gittiğimde bel röntgeni çekilmiştim doktor belinde çok az bir eğrilik var sıkıntı olmaz demişti. skolyoz filan bir şey dememişti .ama kağıtta m41 skolyoz yazıyor. ben skolyoz hastası mıyım ? ve belimdeki eğrilik 41 derece mi? m41 skolyoz ne demek doktor eğriliğin kaç derece olduğunu söylemedi.sizce kaç derece olabilir ?

3 cevap
Cevaplar (3)

M41 skolyoz hastalığının tıbbi sınıflama numarasıdır. Röntgen istemeden önce konan ön tanıdır. Sizi muayene etmeden ve röntgenlerinize bakmadan yorum yapamıyorum. Dokturunuzun dediği çok az eğrilikler toplumun %35 inde gözlenebilir. Endişeniz yine de devam ediyorsa başka bir uzmana tekrar başvurmalısınız.

4 Temmuz 2016 00:27
gk
Soru Sahibi

doktorun çok az eğrilik dedigi "ön arka planda trokal seviyede 26-45 derece,lomber seviyede 21-50 derece arası deformiteleri" bu dereceler askeri sağlık raporu almaya engel bendeki eğrlik mu dereceler arasında olması söz konusu mudur ? Doktor bana eğrinin derecesini söylemedi

4 Temmuz 2016 12:00

Radyolojik tetkiklerinizi yeniletin . Bir radyoloji uzmanı bunu raporlayabilir . Skolyoz kaseti olan bir merkezde röntgen çektirin . Belgeleyin ve zamanı gelince bu belge ile askerlik şubesine başvurursanız bir cevap alabilirsiniz .

5 Temmuz 2016 00:04
gk
Soru Sahibi

Benim demek istediğim ciddi bir eğrilik olsa doktor daha detaylı bir inceleme yapmaz mıydı ve bana derecesini şöylemez miydi belki skolyoz yoktur varsa bile 10 dereceden azdır dimi

5 Temmuz 2016 11:12

Siz tekrar muayene olun ve ölçümünüzü tam yaptırın aklınızdaki tüm soruların cevabını doktorunuza sorun ben sizi ve röntgenlerinizi görmeden daha fazla yorum yapamam

5 Temmuz 2016 13:46