SS
Soru Sahibi
26 Nisan 2016 13:27

lütfen yardımcı olun

kolay gelsin hocam : benim eşimde bu sonuçlar çıktı, ne gibi bir yol izlenir Ameliyat gerek olur mu 29 yaşında kendisi görüntüleme Protokolü: 5 mCi Tc 99 m perteknetat iv verildikten sonra 20 dakika sonra boyun bölgesinden anterior pozisyonda pinhole kolimatör ile yapılan tiroid sintigrafisinde BULGULAR: - Her iki troid lobu normal boyutta izlenmiştir. Glandda aktivite tutulumu diffüz olarak artmıştır. - Loblar içi aktivite dağılımı nonhomojen karakteredir. her iki lobda hipoaktif ve aktif karakterde heterojen alanlar izlenmiştir. ( otoimmün tiroidit?) - koralatif USG' de parankim ekojetinesi heterojendir. sağ lob orta polde ve sol lob anteriorda 7 mm boyutunda silik sınır nodül olabileceiği düşünülen hipoekoik alanlar, sintigrafik olarak hipoaktif görünümdedir. SONUÇ :Aktif madde tutulumu diffüz artış, nonhomojen görünüm (otoimmün tiroidit?) ne demek olur.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ramazan Sarı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

kandaki tiroid hormon düzeyleri ile değerlendirilmelidir. Geçmiş olsun

28 Nisan 2016 11:23