ÇS
Soru Sahibi
29 Haziran 2014 21:58

lütfen bakarmıısnız

merhaba annem de zehırlı guatr var dendı 50 yasında ve ultrason cektırdık sonucları yazıcam bı bakarmısınız? tiroid usg inceleme raporu: tiroid glandı normalden büyük ve heterojendir tiroid glandında en büyüğü sağ lob üst kesimde 15 mm çaplı hipoekoik olmak üzere multıple nodüler imajlar izlenmiştir. boyun vasküler yapıları normaldir.lap saptanmamıştır. sonuç: MNG bunlar ne demek anneme nasıl bı tedavı uygulanılcak kötümü sizce.lütfen yardım edin.teşekkürler. :(

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Enver Göncüoğlu
Dahiliye - İç Hastalıkları

Bunlar tiroid bezinin yapısını gösterir sadece. Tiroid hormon fazlalığı, ilaçla, radyoaktif iyıtla ve cerrahiyle tedavi edilir. Bir endokrin uzmanınca takip edilmeniz uygun olur. Sağlıcakla kalın

30 Haziran 2014 20:26
ÇS
Soru Sahibi

yani takip derken bu ne demek bu sonuclar annemı neye dogru surukler anlayamıyorum ılacla gececek birşeymı amelıyat gerekedebılırmı daha acık konusun lutfen ? ben bu sonucları doktora götürücem sızce ne yapmalı mesela nasıl bı yol ızlenmelı?

1 Temmuz 2014 00:18
Uzm. Dr. Enver Göncüoğlu
Dahiliye - İç Hastalıkları

Daha açık konuşmam için: 1- hastayı muayene etmeliyim 2- tetkiklerinin tümünü görmeliyim 3- verdiğim ilaç tedavisini izlemeliyim 4- tiroiddeki nodülün sintigrafi ile değerlendirmesini bilmeliyim. 5- tiroid hormon fazlalığının o nodülden mi yoksa tiroidin iltihabından mı oldupunu testlerle görmeliyim. 6- ona göre ilaçla mı, ameliyatla mu, radyoaktif iyotla mı, yoksa sadece takip ile mi devam edeceğime karar vermeliyim Sağlıcakla kalın

1 Temmuz 2014 02:08