ÇK
Soru Sahibi
2 Eylül 2015 17:23

Lenfadenopati

Hocam merhaba. Yaşım 27. Hocam 2013 Nisan'da sol testis alındı, ardından 2 kür BEP, 1 kür EP aldım. Patoloji: (%40 seminom+%60 embriyonel karsinom). Hocam bu zamana kadar kontrollerimde herhangi bir sorun çıkmamıştı. En son çekildiğim Batın BT sonucumda (28/08/2015); 'PARAAORTİK LOKALİZASYONDA EN BÜYÜĞÜ 10 mm ÇAPINDA OLMAK ÜZERE YUMUŞAK DOKU DANSİTESİNDE LENFADENOPATİ İLE UYUMLU İMAJLAR TESPİT EDİLMİŞTİR' şeklinde bir sonuç çıktı. Akciğer BT ve diğer bulgularım normal hocam. Ayrıca AFP:1,64 (Ref: 0-9), BETA HCG:<1 (Ref: 0-2,67), LDH:146 (Ref: 0-248). Hocam onkoloji doktoru belirteçlerin normal olduğunu ancak bu LAP'ın takip edilmesi gerektiğini söyledi. Benden 1 ay sonra tekrar tümör belirteçleri kontrolü, 2 ay sonrası için ise tekrar Batın BT istendi. Bu sonuçlara göre siz ne yapmamı önerirsiniz, izlenen yol doğru mu? Tam her şey bitti derken yeniden aynı süreçleri yaşamaktan tedirginim hocam. Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Ahmet Özet
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Takibiniz uygun olacaktır. Hekiminizin önerilerini takip ediniz

9 Eylül 2015 21:30
ÇK
Soru Sahibi

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Yukarıdaki sonuçların ardından patolojide seminom da olmasından dolayı bana PET önerdiler. PET çekimini gerçekleştirdik. Sonuç şu şekilde hocam: Endikasyon bilgisi: Testis CA tanılı olguda 28/08/2015 tarihli abdomen BT’de saptanan lezyonlar nedeniyle yeniden evreleme amacıyla, 12 saatlik açlık sonrası 13 mCi FDG enkeksiyonunu takiben 1. saatte yapılan tüm vücut PET/BT görüntülemede: BAŞ-BOYUN: Baş boyun alanlarında ve lenfatik istasyonlarda metabolik aktivite artışı izlenen patolojik bulgu saptanmamıştır. Serebral kortikal ve subkortikal alanlarda ve serebellumda FDG dağılımı fizyolojik sınırlardadır. TORAKS: Mediasten ve her iki akciğer parankim alanlarında metabolik aktivite artışı izlenen patolojik bulgu saptanmamıştır. ABDOMEN - PELVİS: Abdomen pelvis yumuşak doku alanlarında ve lenfatik istasyonlarda metabolik aktivite artışı izlenen patolojik bulgu saptanmamıştır. KAS - İSKELET SİSTEMİ: Kas iskelet sistemi alanlarında metabolik aktivite artışı izlenen patolojik bulgu saptanmamıştır. SONUÇ: - FDG AFİNİTELİ MALİGN BULGU İZLENMEMİŞTİR. Bu sonuçlara göre yapmam gereken nedir? Tekrar teşekkür ederim, saygılarımı iletirim.

10 Eylül 2015 21:29
Prof. Dr. Ahmet Özet
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Yakın takibe devam edilmelidir

3 Ekim 2015 22:00