IN
Soru Sahibi
8 Mayıs 2018 17:06

Lenf bezi buyumesi

Hocam merhaba, 14 ay once cekildigim usg sonucumda Sag submandibular buyugu 17X11 Sol submandibular buyugu 18X8mm olmak uzere reaktif lenf nodlari saptanmisti ayrica Her iki submandibular bez ekojenitesinde azalma ve solda bez boyutlarinda azalma kronik siadelinit? sonucu almistim.. Bunun uzerine cekildigim boyun ve akciger Bt sinde yine ayni sonuclar cikmisti. Doktorum takip vermisti . 6 ayda bir yaotigim usg sonuclarimdan ilki Sag s. buyugu 17X5.5mm sol s. Buyugu 18X7 mm , en son gecen hafta yaptirdigim ise sag s. buyugu17X5.5 sol s. Buyugu 19X7mm. Sol oksipital bolgede 6X3.7 mm lenf nodu saptandi. Lenflerin Kisa akslari 1 cm altinda, Doktorum Lenf boylari icin patolojik olmadigini ve biyopsiye ihtiyac duymadiginii soyledi . Ana profilim pozitif ciktigi icin doktorum ramotoloji testlerini yapti fakat hepsi negatif cikti. Doktorum Muayne sirasinda boyun,koltukalti ve kasikta ele gelen belirgin bir kitle olmadigini, gozde ve agizda kuruluk olmamasina ragmen WBC degerim yil icinde ara sira 4.00 olmasi gerekirken 3.97 ciktigi icin , sjorgen sendromundan da suphelendi ve tukruk bezi biyopsisi yaptirmami onerdi, 1 yil icinde degerlerinde minimal degisiklikler olan lenf bezlerimin boyu ilerisi icin tehlikeli midir? Tukruk bezi kaynakli olabilir mi ? Kendimde hissettigim hic bir rahatsizlik olmamasina ve doktorunda muaynesinde bunu bana onaylamasina ragmen , biyopsiyi siz de tavsiye eder misiniz ? yoksa takip yeterli midir ? cevaplarsaiz cok sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Meral Günaldı
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bu bulguların geniş bir şekilde tetkik edilmesi gerekir. Romatoloji Dr u tarafından değerlendirilmesi uygun olur yine.

8 Mayıs 2018 19:25