ES
Soru Sahibi
8 Nisan 2014 10:55

kulak

4 yasında bir kızım var. 2012 ağustos ayında gece yatagında giderken anne evimiz dönüyor dedi ve kustu. sonrasında kbb muayenesini yaptırdık fakat 2 doktorda kulakta bir sorun yok dedi. Eylül ayında ise rahatsızlandı ve tahlıller sonucunda doktorlar hepatıt geçiriyor dediler ve ondan sonrakı ekim kasım aralık döneminde sürekli kulak iltihabı olmaya başladı antibiyotik ve sprey verdiler geçmezse tup takılacak dendi. İlaçları kullandık ancak ilaçlar bitince tekrarladı bu olaylar en sonunda 3 farklı doktorda kulak tupu takılması gerektiğini söyleyince bizde geniz eti ve kulak tüpü ameliyatına karar verdik ve oldu.Ameliyattan hemen sonra kulakta iltihap oluştu bununda bazı bünyelerde yabancı cisimi(kulak tüpünü) kabul etmeyebileceğini ve olabıleceğini soylediler bu iltihap 1 ay sürdü daha sonra kullanılan antibiyotiklerle iğnelerle geçti.sene basında kulaktaki tupler düştü fakat işitme kaybında düzelme olmadı. sorum : kulak tüpünün düşmesinden sonra arada bir kulagının ağrıdığını söylüyor bakayım deyince de geçti diyor. - kulak tüpü düştükten sonra doktor muayenede kulagında sıvı oluşmaya başladıgını söyledi. ve tkrardan antibiyotik verdi bu iltihaplar kronik bir durummu acaba. -işitme kaybı bu ağrı ve iltihaplardan olurmu

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. İsmail Nurhan Artel
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Emel Hanımefendi, Kızınızın 2012 Ağustosunda geçirdiği başdönmesi atağı=vertigo, sonradan tekerrürler göstermediğine göre pek de ciddi olmayan bir "epidemik vertigo" atağı intibaını veriyor. Gelelim EOM denen tüplü serüvene. Bu ikinci hastalık 2 ila 9 yaş arasında %24.6 sıklıkta görünen bir hadisedir. Yani kısaca her 4 çocuktan birini tutar... bazen farkedilir, bazen farkedilmez ve sinsi sinsi ilerler, ta ki zar delinip kulak akmaya başlayıncaya kadar. Bazen bu kulak akıntısı öylesine koyu ve yapışkandır ki, bu tipdeki olgulara AngloAmerikan ekolü Glue-Ear= zamk kulak der. Bu hallerde zarı iç kulağın orta kulağa bakan duvarına - promontorium yapıştırır ve zar da tam burdan delinir. Bu durumu engellemek adına, konservatif tedaviden yarar görmeyen vak'alarda eğer adenoid vejetasyon=geniz eti büyümesi de varsa, adenoidler dikkatlice alınır. Bu işlem esnasında östaki tüpünün genze açılan uçları çok özenle korunur. Tüp tatbik edilir. Tercih edilen yaklaşım tüpün hekim tarafından zinhar alınmaması ve konulduğu yerde minimum bir yıl kadar kalmasıdır. Arada geçirilen iltihaplar gromet de=kulak tüpü tıkanıklıklar yapar...Esasen tüp tıkanırsa görevini icra edemeyeceğinden, temel hastalık nüksetmiş olur. Esasen her hastalıkta olduğu gibi bunda da "Causal tedavi=sebebin ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi fevkalade önemlidir. Eğer örneğin büyümüş geniz eti tüm tablodaki hain kedi olarak görülüyorsa, o zaman cerrahiden önce ve sonra o etin büyümesine neden olan sebebler ortadan kaldırılmalıdır.... kedicik beslenerek büyüyorsa ona ciğer vermekte bir anlam yoktur. İşte bu nedenlerle, hastalığın tedavisindeki ilk evrede temelde beş altı tane olan nedenleri taramak, saptananları tedavi etmek, buna rağmen cerrahi gerekmişse, cerrahi den sonra da tedaviyi - tehlikeli yaş sınırına kadar- ihmal ETMEMEK gerekir... Son söz: Bu hastalıkta cerrahi müdahale pek çok olguda sorunu çözümleyemeyebilir. Gelelim işitme kaybına... işitme kaybını tanımlamak gerek...yani: sadece kondüktif- sensorinöral; mikst kayıplar kısacası. EOM hastalığı genelde kondüktif bazen de bakteriyel toksinlerin iç kulak yapılarına sızması ile mikst tip kayıplar oluşturabilir- yani işitme kaybının hem iletim tipi hem de sinir tipi komponentleri olabilir...İletim tipi kayıplar rekonstrüktif yaklaşımlarla tedavi edilebilir ama, sinirsel algılama sorunu oluşmuşsa işler biraz üzücü mecraya intikal etmiş demektir. Acil şifa dilerim

8 Nisan 2014 13:46
Op. Dr. İsmail Nurhan Artel
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Emel Hanımefendi, Kızınızın 2012 Ağustosunda geçirdiği başdönmesi atağı=vertigo, sonradan tekerrürler göstermediğine göre pek de ciddi olmayan bir "epidemik vertigo" atağı intibaını veriyor. Gelelim EOM denen tüplü serüvene. Bu ikinci hastalık 2 ila 9 yaş arasında %24.6 sıklıkta görünen bir hadisedir. Yani kısaca her 4 çocuktan birini tutar... bazen farkedilir, bazen farkedilmez ve sinsi sinsi ilerler, ta ki zar delinip kulak akmaya başlayıncaya kadar. Bazen bu kulak akıntısı öylesine koyu ve yapışkandır ki, bu tipdeki olgulara AngloAmerikan ekolü Glue-Ear= zamk kulak der. Bu hallerde zarı iç kulağın orta kulağa bakan duvarına - promontorium yapıştırır ve zar da tam burdan delinir. Bu durumu engellemek adına, konservatif tedaviden yarar görmeyen vak'alarda eğer adenoid vejetasyon=geniz eti büyümesi de varsa, adenoidler dikkatlice alınır. Bu işlem esnasında östaki tüpünün genze açılan uçları çok özenle korunur. Tüp tatbik edilir. Tercih edilen yaklaşım tüpün hekim tarafından zinhar alınmaması ve konulduğu yerde minimum bir yıl kadar kalmasıdır. Arada geçirilen iltihaplar gromet de=kulak tüpü tıkanıklıklar yapar...Esasen tüp tıkanırsa görevini icra edemeyeceğinden, temel hastalık nüksetmiş olur. Esasen her hastalıkta olduğu gibi bunda da "Causal tedavi=sebebin ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi fevkalade önemlidir. Eğer örneğin büyümüş geniz eti tüm tablodaki hain kedi olarak görülüyorsa, o zaman cerrahiden önce ve sonra o etin büyümesine neden olan sebebler ortadan kaldırılmalıdır.... kedicik beslenerek büyüyorsa ona ciğer vermekte bir anlam yoktur. İşte bu nedenlerle, hastalığın tedavisindeki ilk evrede temelde beş altı tane olan nedenleri taramak, saptananları tedavi etmek, buna rağmen cerrahi gerekmişse, cerrahi den sonra da tedaviyi - tehlikeli yaş sınırına kadar- ihmal ETMEMEK gerekir... Son söz: Bu hastalıkta cerrahi müdahale pek çok olguda sorunu çözümleyemeyebilir. Gelelim işitme kaybına... işitme kaybını tanımlamak gerek...yani: sadece kondüktif- sensorinöral; mikst kayıplar kısacası. EOM hastalığı genelde kondüktif bazen de bakteriyel toksinlerin iç kulak yapılarına sızması ile mikst tip kayıplar oluşturabilir- yani işitme kaybının hem iletim tipi hem de sinir tipi komponentleri olabilir...İletim tipi kayıplar rekonstrüktif yaklaşımlarla tedavi edilebilir ama, sinirsel algılama sorunu oluşmuşsa işler biraz üzücü mecraya intikal etmiş demektir. Acil şifa dilerim

8 Nisan 2014 13:48
Op. Dr. İsmail Nurhan Artel
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Emel Hanımefendi, Kızınızın 2012 Ağustosunda geçirdiği başdönmesi atağı=vertigo, sonradan tekerrürler göstermediğine göre pek de ciddi olmayan bir "epidemik vertigo" atağı intibaını veriyor. Gelelim EOM denen tüplü serüvene. Bu ikinci hastalık 2 ila 9 yaş arasında %24.6 sıklıkta görünen bir hadisedir. Yani kısaca her 4 çocuktan birini tutar... bazen farkedilir, bazen farkedilmez ve sinsi sinsi ilerler, ta ki zar delinip kulak akmaya başlayıncaya kadar. Bazen bu kulak akıntısı öylesine koyu ve yapışkandır ki, bu tipdeki olgulara AngloAmerikan ekolü Glue-Ear= zamk kulak der. Bu hallerde zarı iç kulağın orta kulağa bakan duvarına - promontorium yapıştırır ve zar da tam burdan delinir. Bu durumu engellemek adına, konservatif tedaviden yarar görmeyen vak'alarda eğer adenoid vejetasyon=geniz eti büyümesi de varsa, adenoidler dikkatlice alınır. Bu işlem esnasında östaki tüpünün genze açılan uçları çok özenle korunur. Tüp tatbik edilir. Tercih edilen yaklaşım tüpün hekim tarafından zinhar alınmaması ve konulduğu yerde minimum bir yıl kadar kalmasıdır. Arada geçirilen iltihaplar gromet de=kulak tüpü tıkanıklıklar yapar...Esasen tüp tıkanırsa görevini icra edemeyeceğinden, temel hastalık nüksetmiş olur. Esasen her hastalıkta olduğu gibi bunda da "Causal tedavi=sebebin ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi fevkalade önemlidir. Eğer örneğin büyümüş geniz eti tüm tablodaki hain kedi olarak görülüyorsa, o zaman cerrahiden önce ve sonra o etin büyümesine neden olan sebebler ortadan kaldırılmalıdır.... kedicik beslenerek büyüyorsa ona ciğer vermekte bir anlam yoktur. İşte bu nedenlerle, hastalığın tedavisindeki ilk evrede temelde beş altı tane olan nedenleri taramak, saptananları tedavi etmek, buna rağmen cerrahi gerekmişse, cerrahi den sonra da tedaviyi - tehlikeli yaş sınırına kadar- ihmal ETMEMEK gerekir... Son söz: Bu hastalıkta cerrahi müdahale pek çok olguda sorunu çözümleyemeyebilir. Gelelim işitme kaybına... işitme kaybını tanımlamak gerek...yani: sadece kondüktif- sensorinöral; mikst kayıplar kısacası. EOM hastalığı genelde kondüktif bazen de bakteriyel toksinlerin iç kulak yapılarına sızması ile mikst tip kayıplar oluşturabilir- yani işitme kaybının hem iletim tipi hem de sinir tipi komponentleri olabilir...İletim tipi kayıplar rekonstrüktif yaklaşımlarla tedavi edilebilir ama, sinirsel algılama sorunu oluşmuşsa işler biraz üzücü mecraya intikal etmiş demektir. Acil şifa dilerim

8 Nisan 2014 13:48