BA
Soru Sahibi
4 Ekim 2015 01:25

Küçük hücreli karsinom tedavisi

İyi günler hocam babama küçük hücreli akciğer karsinomu teşhisi konuldu.4 kür kemoterapi aldı(sısplatın+etoposıde) ayrıca 30 gün radyo terapi aldı.Sınırlı evrede başladık.Merak ettiğim bu tedavi süreci boyunca metastaz varmıdır.Olabilir mi?Ve Atlatabilirmi? Hastalık bu tedaviye cevap verir mi ?

3 cevap
Cevaplar (3)
Uzm. Dr. Emine Elif Özkan
Radyasyon Onkolojisi

Geçmiş olsun. Şu anda ilk planda beynine koruyucu radyoterapi alması lazım. Küçük hücreli AC karsinomunda ne yazık ki metastaz olasılığı yüksektir. Ama bunu takip sürecinde görebiliriz ancak. Şimdiden öngörmek zor. Takipleri düzenli yapmaktan başk yapılabilecek bir şey yok. Beslenmeye dikkat etmeli ve bağışıklığı güçlendirecek gıdalar kullanmalısınız.

4 Ekim 2015 08:51
BA
Soru Sahibi

30 gün boyunca radyoterapi aldı ama akciğerlere aldı.Beyine sıçrama olasılığı yüksek mi ? Teşhis konulduğunda kıtle yaklasık 9 cm idi eğer bi sıcrama olsaydı bu belli olmazmıydı? İlginiz için teşekkürler

5 Ekim 2015 23:27
Uzm. Dr. Emine Elif Özkan
Radyasyon Onkolojisi

Maalesef yüksek. Bu nedenle beyne koruyucu radyoterapi alması gerekiyor. Eğer tedavi yanıtı iyi ise.

6 Ekim 2015 00:08
BA
Soru Sahibi

Hocam 4. Kuru aldık bu cuma günü ara kontrol var bu kontrol sırasında radyoterapi hocasiyla konuscam beyine koruyucu radyoterapi için ama merak ettiğim son bise bu 30 günlük radyoterapinin sonucunu öğrenmek icin bir buçuk ay sonra gelin dediler bunun sebebi nedir? Ayrıca radyo terapi biteli yaklaşık 2 hafta oldu bu koruyucu radyoterapiyi hemen alabilir mi? Çok teşekkür ederim Allah razi olsun sizden ilgilenip cevap verdiğiniz için .

6 Ekim 2015 13:57
Uzm. Dr. Emine Elif Özkan
Radyasyon Onkolojisi

Radyoterapi yanıtı ile tedaviye bağlıcdoku değişikliğini radyolojik olarak ayırmak için zaman gerekiyor. Görüntülemede yanıt varsa artık beyne radyoterapi alabilir. Radyoterapi doktoru ile konuşun.

6 Ekim 2015 14:32