bd
Soru Sahibi
22 Temmuz 2015 10:16

kronik farenjitmişim

sevgi ve saygılar hocam,benim 2 senedir farenjit problemim var.bir çok doktora gittim.burun ameliyatı oldum,bademciklerimde sorun yok,reflü şikayetlerim yok ama yinede midemede baktırdım.fakat midem ile ilgili bir soruna rastlanmadı.ben bu hastalığa 2 sene önce birden bire yakalandım.1 ay kadar tedavi gördüm.ilk 2 hafta neredeyse yataktan kalkamamıştım ve sesim kısılmıştı.o devreyi atlattım çok şükür.lakin o günlerden bu güne boğazımda halen bir ağrı var.soğuk ve sıcak bir şeyler içtiğim zaman,özellikle soğuk bir şeyler içtiğim zaman boğaz ağrım artar.ve klima altındada aynı şekilde şikayetlerim artar.daha önce muayene olduğum doktorlar boğazımın bu şekilde kalabileceğini ve bu boğaz deformasyonunu düzeltecek bir tedavinin olmadığını söylediler.şimdi sizin farenjitle ile ilgili bu sitedeki cevaplarınızı okudum ve farenjitin tedavisi olduğunu yazdığınızı gördüm.bu tedavi sizin özellikle geliştirdiğiniz bir tedavimidir? nasıl bir tedavi şeklidir.gerçekten bu boğaz şikayetleriminden kurtulabilirmiyim.tedavi uzun bir tedavimidir.işimden izin almam gerekiyormu. iyi günler

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. İsmail Nurhan Artel
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Öğretmen Hanım, hastalıkların tedavisindeki başarı - kötü huylu tümörler hariç- nedenlerinin ortadan kaldırılması ile olur. Kr. Farenjit de bunlardan biridir. Anlattığınız hikayeye göre sizde muhtemelen kr. sinusitis var. Sebeb o ise, önce o halledilir...takiben de kr. farenjit olayınız. İkinci alternatif sebeb kronik rinitler olabilir... (daha düşük bir ihtimalle). Önerim: 1. Paranazal sinüslerin CAT tetkikinin özenli bir şekilde yapılması. 2. Boğaz kültürü, ASO, CRP, CBC, Rh.La. Sedim tetkiklerinin yapılması, 3. Kr.Farenjit tedavi edilmez, görüş ve düşüncesinden mutlaka vazgeçmeniz, 4. Tetkiklerinizle birlikte muayene edilmeniz 5. Muayene ve tetkik sonuçlarına göre size önerilecek tedaviyi uygulamamıza yardımcı olmanız. sağlıklı yarınlarda mutluluk dilerim.

24 Temmuz 2015 15:20
bd
Soru Sahibi

hocam kr farenjit tedavi edilemez düşüncesi benim düşüncem değildir.muayene olduğum doktorların düşüncesidir.kişisel olarak siz bir tedavi geliştirmiş olabilirsiniz.ona bir şey diyemem elbette.ben bu hastalığı yeneceğime dair umudumu her zaman korumaya çalışıyorum.tetkikleri yaptırıcam.

31 Temmuz 2015 17:52
Op. Dr. İsmail Nurhan Artel
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Hoca hanım Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır.. Her tarih hocası bir konuyu aynı anlatmaz. Bazı tarih derslerinde öğrencinin esnemekten çenesi çıkar, bir başkası aynı dersi öyle anlatır ki yıllar geçer talebe o dersi unutmaz. Benim öyle bir tarih hocam vardı. ..ya böyle işte...

31 Temmuz 2015 19:48