dk
Soru Sahibi
18 Haziran 2015 19:03

kronik faranjit

hocam merhaba. çene altı lenf bezi zeytin çekirdeği kadar şiş ve bu durum yaklaşık altı aydır mevcut.gittiğim kbb doktoru; boğaz kültürü, kan testi , ultrason ve tomografiye kadar istedi. boğaz kültüründe bir şey çıkmadı, ultrasonda ise 7 mm servikal zincirde birkaç lenf nodu ortaya konuldu. tomografiyi ise deviasyon için çekmişti. boğazım uzundur kızarık ve iltihabi bir görüntüsü var.bu böyle devam ediyor ama uzundur şiş olan çene altı lenbf bezleri bende evham yaratıyor.deviasyon için ise ameliyat gereksiz demişti. uzattım ama benim sorum aslında şu; kronik faranjitte çene altı lenf bezlerinin bu boyutta olması ve sürekliliği normal mi acaba?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Mehmet Erem
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

6 ay uzun bir süre ama 7 mm boyut bizim patolojik olarak endişe verici boyutun altında. Değerlendirmek gerek. Gerekenler yapılmış, ciddi birşey olduğunu düşünmüyorum.

22 Haziran 2015 10:42