ŞL
Soru Sahibi
28 Eylül 2015 11:05

Kolostomili hasta vajenden dışkı gelmesi

Hocam öncelikle iyi günler dilerim,Yaklaşık1 yıl önce rektovajinal fistül teşhisi ile kolostomi operasyonu geçirdi,füstül tamiri başarısız olduğu için hasta halen kolostomili,ayrıca böbrek yollarından ve mesanaede de sorunlar olduğu için cift taraflı nefrostomisi var,zaman zaman az da olsa kolostomi olmasına rağmen halen vajende dışkı gelimi olduğunu söylüyor bu normal bi durummdur yoksa bağırsakda fistül yada bir delinme göstergesimidir?Bayramdan sonra gerekli tetkikler yapılacak fakat yinede kafamız çok karışık olduğundan sizlere danışmak istedim,selam ve saygılar..NOT : İlgi alanı menüsünde durum ile ilgili konu bulamadığımdan kolon kanserini işaretledim hastada kolon kanseri tanısı yoktur..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Murat Akın
Genel Cerrahi , Endokrin Cerrahisi

rektovajinal fistüllerde tedavi seçeneklerinden biride kolostomi açıp fistülün kapanmasını beklemek. eğer 1 yılda halen kapanmamışsa, altta yatan başka sebebler için tetkik yapmak lazım. tarama yapılması doğru. muhakkak başka bir sorun daha var bunu ortaya koymak lazım

29 Eylül 2015 11:52