IY
Soru Sahibi
10 Eylül 2014 08:16

kolonoskopi ve biyopsi raporumu yorumlar misiniz ?

sayın hocam; yaklasık 2-3 senedir zaman zaman karın ağrısı şikayetim ve büyük abdestimiyaparken kan geliyordu yaklasik 1.5 ay önce genel cerrahiye muayene oldum kolonoskopı istediler. kolonoskopi sonucum; rektumdan çekuma kadar girildi, barsaklar yer yer kirliydi. kolon 10. cm başlayıp 120. cm kadar segmental yüzeyi ülsere yer yer hiperemik lezyonlar mevcuttu tanımlanan lezyondan biyopsiler alındı. biyopsi sonucum ; MATERYALİN ALINDIĞI DOKU : kolon KLİNİK BULGULAR : kolon 10 -120 cm hiperemik lezyon, inflamatuar barsak hastalığı ?endoskopik biyopsi alındı. MİKROSKOBİK BULGULAR ; en büyüğü 3 mm çapta, en küçüğü 2 mm çapta 5 adet mukozal biyopsiler , T5p, 1bl. kesitlerde yüzeyel epiteli olağan görünümde olan kolana ait dokularda ödemli lamina propriada normal görünümlü kolonik grandlar yanı sıra eozinofil lökositler, lenfosit ve plazmositlerden oluşan hafif yoğunlukta inflamasyon görülmektedir. küçük bir alanda lenfoid follikül vardır. (hocam lenfoid follikül kötü bir tanım mıdır ?) spesifik patojen yoktur. atipi ve malignite yoktur. HİPOSPATOLOJİK TANI : kolon *** *** **. cm, mukoza , kolonoskopik biyopsi: kronik nonspesifik kolit. NOT : spesifik patoloji ve malignite yoktur. Sayın hocam; ilaç olarak prabex 20 mg 28 enterik kaplı tablet 1x1 , ekspaz 40 mg 30 tablet 3x1 , tribudat fort 40 tablet 200 mg 3x1 başlandı ve bunları 3 ay boyunca kullanmam onerildi kullandıktan sonra şıkayetlerım tekrar ederse raporlu ılac baslanacagı soylendı. ılacları kullandıgım sure ıcerısınde şikayetim olmadı yaklaşık 1.5 aydır kullanmaktayım... bu ilaçlar yeterli midir ? merak ettiğim ülseratif kronik kolit ulseratif kolit mi oluyor ?. ciddi bir hastaligim mi var ? değerli yorumlarınız ve bilgileriniz için şimdiden cok tesekkürler ... saygılar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Maligniteyi içeren bir rapor değil. Önerim iyi bir gastroenteroloji uzmanına muayene olup onun takibinde olmanızdır.

21 Eylül 2014 00:28