ça
Soru Sahibi
27 Nisan 2014 00:29

kolon kanseri tekrarlama olasılığı

Hocam merhabalar! Babam 72 yaşında 4 yıl önce kolon kanseri teşhisi(2.evre) neticesinde ameliyat oldu.ardından 6 ay süreyle kemoterapi gördü.Normalde 4 -5 ayda bir ayrıntılı kan tahliliyle kontrolü sürdürüyorduk,ancak birkaç ay önce annemizi kaybedince babam hem çok üzüldü hem de tahlilleri aksattı.Bu gün yaptırdığımız tahlil sonuçlarında bütün hemogram değerleri,ca19,sedimantasyon vs. referans ağırlığında çıkmasına rağmen CEA değerinin 45 (9 ay önceki son tahlilde 14 idi) çıkması beni kaygılandırdı.Görünüşte bir sağlık problemi,şikayeti yok(prostat,ürolojik şikayetleri var,ilaç kontrolüyle tedavi oluyor). Bu bilgiler ışığında tehlikeli bir durum söz konusu mu?Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim. Sizler sağlıcakla kalın ki bizler de sevdiklerimizle birlikte kendimizi güvende hissedelim....

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sevil Bavbek
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Kolon kanserli bir hastada CEA 45 bulunması çok önemlidir. Ciddi olarak bir tekrarlama açısından değerlendirilmesi gerekir. Özellikle üzüntü yaşamışlık bizi daha da huzursuz ediyor, hemen onkologunuza başvurun.

29 Nisan 2014 18:44