11
Soru Sahibi
23 Nisan 2021 12:39

kolesterol yüksekliği

MCH 26,7 pg (27 - 34) MCHC 30,4 g/dL (32 - 36) kolesterol 209 LDL 126 trigliserid 213 HDL 40 glukoz 98 insülin 9.8 B12 225 HbA1C 4.9 hocam kan değerlerim bu şekilde çıktı matofin xr 1000 mg kullanıyorum, kolesterolüm her zaman yüksek çıkıyor 20 yaşından beri yaşım 25 olmasına rağmen, yinede doktorum kolesterol ilacı yazmadı, matofini 2000 mg kullanayım mı hocam biraz daha kilo vermek istiyorum.ayrıca kolesterol yüksekliği için birşey yapmalı mıyım hocam?10 yıldır tedaviye rağmen geçmeyen sivilcelerim var,kolesterol ile alakası olabilir mi? demir eksikliği var mı bende?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Şeker düzeyiniz güzel. İnsülin direnciniz yok. Bu nedenle aldığınız ilacın dozunu artırmayın bence. HDL düzeyi düşük. Bunu yükselten de yürüyüş. O nedenle günde 10.000 adım atın. Hem kilo verirsiniz Hem HDL düzeyi artar. Kolesterol düzeyiniz ilaç kullanmayı gerektirecek kadar yüksek değil. Biraz trigliserit yüksek. Bunun için alkol almamak, katı yağlarla beslenmemek, haftada 2 gün balık yemenizi öneririm. TSH da bakılması iyi olur. Demir eksikliği olduğu zaman MCV düşer. Kansızlık gelişir. O düzeyleri yazmamışsınız herhalde normal olduğu için yazmadınız. O halde Demir eksikliği yok diyeceğiz. Sivilceleriniz de kolesterol düzeyine bağlı değildir. Çerez, yağlı yiyecek fazla tüketmeyin. Kükürtlü sabun kullanmak iyi gelir. Cildiye uzmanına muayene olun. Sağlıkl dileklerimle.

23 Nisan 2021 15:16
11
Soru Sahibi

hocam kolesterol değerlerim 20 yaşımdan beri yüksek çıkıyor, kilom var, insülin direncim vardı matofin öncesi,pasif çok hareketsiz ve stresli bir hayatım var, babamda da kolesterol yüksekliği kalp hastalıkları ve diyabet vardı,diyetle kilomu çok kontrol edemiyorum ve bekar olduğum için ve yalnız yaşadığım için çok sağlıklı yiyeceklerle beslenemiyorum,yinede kolesterol ilacı kullanmamalı mıyım?

24 Nisan 2021 21:04
Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Dahiliye - İç Hastalıkları

Şu anda kolesterol ilacı kullanmanıza gerek yok. Yaşam tarzı değişikliği en doğrusu. Sigara kesin kullanmayın. Babanızda kalp hastalığı olduğu için belki 40 yaşından sonra kullanırsınız. Sağlık dileklerimle.

27 Nisan 2021 11:34
Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Prof. Dr. Ayşen Helvacı Dahiliye - İç Hastalıkları

Yazar toplam 1261 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Öksürük..... Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Sağ ve sol üst göğsümde batmalar Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Sık geçirilen pnömoniler Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Küçük tansiyon Prof. Dr. Ayşen Helvacı
troid değerleri Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Dahiliye - İç Hastalıkları İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Fulya Günaydın camcı
Uzm. Dr. Fulya Günaydın camcı Dahiliye - İç Hastalıkları
Uzm. Dr. Mehmet Sarıaydın
Uzm. Dr. Mehmet Sarıaydın Dahiliye - İç Hastalıkları
Doç. Dr. Erol Arslan
Doç. Dr. Erol Arslan Dahiliye - İç Hastalıkları
Dr. Emine Mutlu
Dr. Emine Mutlu Dahiliye - İç Hastalıkları
Uzm. Dr. Erdal Mert
Uzm. Dr. Erdal Mert Dahiliye - İç Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube