14 Ocak 2017 13:32

kol ve omuz ağrısı

hocam merhaba,1 ay önce sinüzit ve faranjit tedavisi için avelox 400 kullandım.ilacın 5, gününde her iki kolum ve omuzumda ağrılar oluştu.orotpediye gittim.dolorex 3*1 ve jel verildi.ama şikayetlerim geçmedi.daha sonra fizik tedavi bölümüne gittim.crp,semitasyon,d ve b12 kontrolü,magnezyum,çinko,böbrek ve karaciğer fonksiyonlarımın normal çıktı.doktorum purofan diye bir ileç verdi 3*1.ama düzelme olmadı.hocam ne yapmam gerekiyor.avelox gurubu ilaç kullananlarda bu tendonlar ve kaslar ile ilgili şikayetler oluyormuş.günden güne deprosyona giriyorum.

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Kaan Irgıt
Ortopedi ve Travmatoloji

Merhaba Şikayetiniz gerekten de aldığınız ilaca bağlı oluşabilir , oldukca nadir görülen yan etkiler bunlar ve depresyon bile ilaca bağlı olabilir. Bilgilerimiz ilacın kesilmesi halinde yan etkilerin geçeceğini gösteriyor Şayet şikayetler azalmadıysa altta yatan başka sebepler de incelenmeli ki incelenmiş İlacın üretici veya dağıtıcı firması ile iletişime geçmenizi öneririm sizin ve doktorunuzun, firmaların bu tarz nadir yan etkiler ile ilgili bilgi topladıklarını biliyoruz . Size yardımcı olabilirler Geçmiş olsun

14 Ocak 2017 14:42
Soru Sahibi

hocam bu yan etkinin bir teşhisi yokmudur.yani uygulanacak tedavi ne olabilir.

15 Ocak 2017 20:08
Doç. Dr. Kaan Irgıt
Ortopedi ve Travmatoloji

Teshis yani tani butun incelemeler yapildiktan sonra veya bazi konular ekarte edildikten sonra onulabilir, dedigim gibi ilaca bagli olaganustu nadir gorulen bu durum icin zaten agri kesici tedavi almis ve ilaci heme kesmissiniz. zaman icinde gecmesi beklenir eger ilaca bagli ise, kalici agri yapmasi cok mantikli degil ama ilaci ureten firma size daha aciklayici olabiir , bu konudan muzdarip ilk hasta oldugunuzu sanmam(eger sebep ilac ise) bunun disinda gabapentin grubu agri kesiciler var bir algolog gormenizi tavsiye ederim , on plandaki sikayet agri ise\ algoloji bolumleri genelde universite anestezi bolumleri tarafindan kurulur agri kesmeye onelik tedavi verirler gecmis olsun

15 Ocak 2017 20:37