KS
Soru Sahibi
29 Mart 2016 11:50

kızımın cinsel kimlik problemi

Merhaba Sn.Hocam, Öncelikle vakit ayırıp sorularımıza cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.2006 doğumlu 3.sınıfa giden bir kızım var.3,5 yaşından beri özel bir anaokuluna devam etti.Bu süreç içerisinde de farkettiğimiz bazı durumlar oldu.3 yaşından beri özellikle arabalarla oynamayı,top oynamayı tercih ediyor.Hatta park gibi çocuklarla birlikte olduğu yerlerde kız çocuklarıyla oyun oynayacaksa da ya top (futbol gibi,ya da arabalarla) oynamak istiyor.Bunun haricinde puzzle gibi zeka geliştirci oyunları seviyor.Genel olarak bebeklerle oynamayı sevmiyor hatta bazen hediye seçiminde tamamen reddediyor.Kıyafet konusunda da özellikle elbise giymeyi hiç istemiyor hatta özellikle giyeceksede mat renkte ve dikkat çekmeyen şekilde olmasını tercih ediyor ya da hiç giymiyor.Tarif ettiğinde ise pantolon, uzun kollu gömlek ve şort giymek istediğini ve böyle mutlu olduğunu söylüyor. Anaokulu döneminde erkekler gibi tuvaletini yapmak istediğini söylemişti ve erkek olmanın daha güzel olduğunu söylüyordu.Okulumuzun pedagoguyla birlikte hareket ettik ve bu söylemler bitti.Şu anda 10 yaşında ve Oyun arkadaşlarını genelde erkeklerden seçiyor ve onlarla oyun oynamaktan zevk alıyor. Elbise ve etek konusunda neredeyse hiç giymiyor.Okul formasını bile severek giymiyor. Doğru hareket edebilmem ve iletişim kurabilmem adına önerilerinizi önemle rica ederim.Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Senem Turan
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

bu konu bizim klinik ortamda çok nadir olmasa da rastladığımız durumlardan . Benim size bu platformdan önerim çok olamayacak çünkü, bu durum uzun zaman düzenli takip gerektirecek bir durum. Tek önerim bir çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı ile bu sürece başlamanız ve onun geri bildirimleri ve yönlendirmeleriyle yola devam etmeniz olacaktır.

19 Nisan 2016 17:16