ka
Soru Sahibi
4 Ağustos 2015 18:39

Kistik Higroma

hamileliğimi ilk öğrendiğimde 5 haftalıkken doktorum kese dışında kanama gördü. daha sonra 8. haftada vajinal kanamam başladı bu süreçte hastanede yattım ve progestan kullandım ve haftada bir de prulaton depot... 12. haftada bebeğimde kistik higroma görüldü. tokatta yaşıyorum ve doktor bizi ankara ya yönlerndirdi. birden fazla perinatolog ile görüştük. ve cvs testi yapılmasına karar verdik. cvs temiz çıktı. daha sonra kistik higroma zamanla küçüldü ve kayboldu. ayrıntılı ultrasonlarda ise herhangi bir sıkıntı çıkmadı. şu an 36 haftalık hamileyim. doğuma az kaldı. bebeğin gelişimi kilo boy vs her şey normal. ama beni endişe eden bu kistik higromanın herhangi bir etkisiyle karşılaşabilir miyiz doğumdan sonra. ya da bebğimizin iç organlarıyla ilgili herhangi bir problem var mıdır?. çünkü yaşama şansına çok düşük bir ihtimal vermişlerdi..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ünal Zorludemir
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi

Sayın Ayfer Köseli, kistik higroma hayatı tehdit eden bir şey değil. Tedavisi de mümkün. Ancak, çok geniş alanlarda damarları ve hayati yapıları (nefes borusu gibi) çevrelerse, tedavisi biraz zorlaşıyor. Şu durumda endişelenmeniz için bir neden göremiyorum. Sağlıklı günler dileğimle. Prof.Dr. Ünal ZORLUDEMİR

6 Ağustos 2015 10:29