KD
Soru Sahibi
14 Ocak 2016 10:15

kist gebeliği engeller mi ?

merhaba hocam ben 1 ay önce hsg film mi cektirdim 1 yıl önce bir düşük yaptım karnımda öldü 4 ay sonra tekrar gebe kaldım oda dış gebelik oldu 5 ay sonra hsg film çektirdim tekrar gebe kalabilirmiyim? doktorum aspirin ve forbiol kullanmamı istedi sözün lafın kısası hocam aspirin gebe kalmayı kolaylaştırır mı gebe kaldoğım zaman pıhtılaşma oluyormuş :( 1.ay bitti adet oldum hamile kalabilirmiyim polikistte varmış bende hamileliğe engel mi acaba hocam yardımcı olursanız çok sevinirim. :(

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Aydın Köşüş
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Merhaba Duygu hanım Gebe kalmanda sıkıntı yok. Ancak daha önce dış gebelik geçirdiğin için dış gebelik riskin bir miktar artar. O yüzden adet gecikmesi olunca hemen muayene olmanda fayda var. Aspirin gebe kalmanı kolaylaştırmaz. Pıhtılaşmayla ilgili problemler daha çok 3. aydan sonra problem oluşturur. Ancak test yapılıp tanı konmuş bir pıhtılaşma problemin varsa kullanman uygun olur. Polikistik overde gebelik bazen zorlaşır ancak hikayene bakınca gebe kalma konusunda sıkıntın görünmüyor. İyi günler.

14 Ocak 2016 10:20