eg
Soru Sahibi
21 Ağustos 2015 16:58

kısa süreli ateş

Hocam iyi günler dilerim 3yasindaki çocuğumu ateşlendi dra gittik ateş çok kısa surdu 1gün gibi ve 38i gecmedi biz aceleci davrandik galiba fakat kan tahlili istedi dr. sonucunda CPR 0.654 WBC L 5.9 MPV L 6.9 MONO H 1.2 LYM% L 27.6 MONO H 21.0 EOS% L 0.1 olarak cikti birde aç karnina PT/PTT tahlili yapalim dedi aç karnina testlerinde PT 14.1 lNR 1.1 % *** *** ** APTT 43.6 FlB 224 Olarak H yada L yazmiyordu normal değerler arasında cikmis bizim anladigimiz kadariyla CPR H 1.04 olarak yükselmiş WBC si 6.3 olarak normale donmus RBC L 3.7 HCT L 32.3 MPV L 7.1 MONO H 1.4 LYM% 26.3 MONO% H 22.2 EOS% L 0.1 olarak cıktı enfeksiyon dendi aksamina cocuk ishal oldu onuda reflor diye bi ilacla durdurduk. 2.tahlilde wbc 6.3 ile normale dönmüş fakat bizim içimize dr kurdu düşürdü wbc 6dan 5.9 a düşmüş mono 22olmus dedi bu kan hastaliklarinda çıkabiliyor dedi çocuğum haziran ayinda yapilan tahlilde wbc 9.8 olarak normal mpv 7 imis mono 7.7 diger tum degerler normal araliklarda bu durumda allah göstermesin bi rahatsizligimiz olsa haziranda da tahlillerimiz kötümü cikardi ve bu wbc nin alt siniri 6dan 5.9 a düşmesi mononun yükselmesi durumu endişe verilecek bir durummu ilginize şimdiden çok tesekkuredirm bulunduğumuz yerde dr.sıkıntısı cekiyoruz bizi aydinlatirsaniz çok seviniriz iyi günler diliyorum

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Emin Mete
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi

Tahlillerinizden anlaşıldığı kadarı ile çocuğunuz viral infeksiyon geçirmiş.. Değerlerde önemli bir bulguya rastlamadım. Endişelenecek bir şey yok. Hasta tetkikleri şikayetleri ve muayenesi ile bir bütün olup muayene eden dr daha sağlıklı yorum yapacaktır. Benim sadece tahlillere bakarak karar vermem uygun olmaz. Geçmiş olsun .

24 Ağustos 2015 13:58