AE
Soru Sahibi
17 Mayıs 2015 21:19

Kirpik dibi iltihabi

merhaba hocam, bırkac yıldır goz kurulugu sebebıyle doktor doktor dolasıyorum genelde goz yası sevıyen gayet ıyı denılerek yollanıyorum ama suni gozyası kullanmadan asla gozlerimi rahatlatamıyorum.son gittigım doktorum gozlerimdeki rahatsızlıgın kirpik dibi iltihabından kaynaklandıgını soyledi goz kapaklarımı ters cevirerek resimlerini gösterdi cunku gorunurde birsey yoktu ve artelac advanced, restasis gozdamlalarına ek olarak lotemax 3x1 1 hafta 2x1 10 gun 1x1 10 gun seklinde kullanmamı onerdı fakat lotemaxla ilgili bu kadar uzun sure kullanmamın sakıncalı olup olmayacagıyla ilgili endişelerim var ve sizce dogru bi tedavi sekli midir lutfen bana yardımcı olur musunuz? tesekkurler simdiden

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. M. Hakan Eren
Göz Hastalıkları

Süregen kirpik dibi iltihabı kuru göz hastalığına yapan etmenlerin başında gelir. Yani birbiri peşi sıra devam eden hastalıklardır. Lotemax yan etkileri azaltılmış bir kortizondur. Sadece geçici bir rahatlama sağlar. Uzun dönemde yararı yoktur. Kirpik dipleriniz için en iyi yöntem sıcak su kompresi ve takiben özel kirpik temizleyici şampuanla temizliktir. Kuru gözle yaşam stilinizi değiştirerek savaşmanız gerekir. Bol su içmeli, ekranlı cihazlardan, güneşten ve klimalı ortamlardan uzak durmalısınız. Haftada iki kez büyük ve yağlı balıklardan yemelisiniz. Ayrıca antidepressan, doğum kontrol, allerji, sivilce önleyici ve bir kısım ağrı kesici ilaçlar da kuru göze yol açar. Bunlardan uzak durmalısınız. Sağlıcakla kalınız ...

18 Mayıs 2015 08:45