31 Mayıs 2018 09:37

Kıllanma problemi

Ismail Fahri Bey merhaba. Ben 19 yaşındayım. Birkaç ay önce polikistik over sendromu teşhisi konuldu. Doktorum tahlil sonuçlarımın hastalıkla uyumlu olduğunu söyledi ve tarlusal verdi. Ancak ben vücudumdaki killarin artmasından daha doğrusu sarı olan kılların siyaha dönmeye başlamasından rahatsız olduğum için endokrinoloji uzmanına muayene oldum. Doktorum kılların normal olduğunu ve tahlil sonuclarimda buna etki edecek hormanlarin hepsinin normal olduğunu söyledi ve göğüs ucundaki vs. anlamsız kıllar için cyclo- progynova yazdı. İlacın prokpektusunu okuduğumda kullanmakta tereddüt ettim ve size danışmak istedim. Şimdiden teşekkür ederim. Bu arada adetlik değilken yapılan tahlil sonuclarim *** *** **-Hidroksiprogesteron 2.7 ng/mL 0.20 - *** *** **.2018 İnsülin 7.9 mIU/L 2.6 - *** *** **.2018 Prolaktin 5.8 µg/L 6 - *** *** ** Total testesteron 40.3 ng/dL 6 - *** *** ** Estradiol 196.9 ng/L *** *** ** Lüteinleştiren hormon (LH) 16.24 IU/L *** *** ** FSH 3.5 IU/L 1.7 - 134.8 *** *** ** TSH 1.92 mIU/L 0.51 - 4.*** *** ** Albümin 4.72 g/dL 3.5 - 5.2 *** *** ** Kalsiyum (Ca) 8.97 mg/dL 8.8 - 10.6 *** *** ** Kreatinin 0.65 mg/dL < 0.90 *** *** ** Kan üre azotu (BUN) 26 mg/dL 18 - 45 *** *** ** Aspartat transaminaz (AST) 16 U/L < 31 *** *** ** Alanin aminotransferaz (ALT) 13 U/L < 33 *** *** ** Glukoz 85 mg/dL < 100

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İsmail Fahri Öçer
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Özlem Hanım, Boyumuzu ve kilonuzu belirtmemişsiniz. Tüylenme sorununuz için tarlusal kullanımı yetersizdir. Cyclo-progynova verilmesi ise son derce üzücü ve düşündürücüdür. Hormon değerlendirmenizin reglin 3. günü yapılmış olması gerekir. Tetkiklerinize bakıldığında, 17alfa OHP değerinzin yüksek olduğu ve dehidroepiandrosteronsülfat düzeyinize bakılmadığı görülmektedir. Geç dönemde ortaya çıkan doğumsal böbreküstübezi hiperplazisi olma olasılığınız bulunmaktadır. Kanıtlamak için dehidroepiandrosteronsülfat (DHEAS) düzeyinize bakılması ve reglinizin 3.-8. günleri arasında ACTH uyarım testi yapılması gerekir. ACTH uyarım testinin yalnız belirli merkezlerce yapılabildiğini anımsatmalıyım. Başkentimizde yaşadığınızdan ötürü, sorununuza kalıcı çözüm bulabilmeniz için, size değerli büyüğüm Prof.Dr. Kutay Biberoğlu'na ulaşmanızı öneririm. En iyi dileklerimle, Dr. Fahri ÖÇER

31 Mayıs 2018 11:38