cr
Soru Sahibi
11 Ekim 2013 17:30

kıl kurdu

doktor bey, benim 1 senedir makat kaşıntım ve makatta birşey varmış gibi kıpırtılar var. en az 10 gaita testi yaptırmışımdır. fakat parazit çıkmadı hiçbirinde. 1 kere de selofan testi yaptırdım yine çıkmadı. en son 1 tane küçük hareketli beyaz ve ince bı kurt gördüm sanırım kıl kurduydu. doktora söyledim andazol isimli bir ilaç verdi.3 gün kullandım 1 hafta sonra tekrar ettim. geçmedi rahatsızlığım. bir de kontil kullandım yine geçmedi. ama gaita tahlillerinde çıkmıyor parazit. sorum şu: parazit gaita tahllinden başka hangi tahlillerle belli olur? kolonoskopide kıl kurdu varsa görülürmü? bir de gebelik planlıyoruz. kıl kurtları hamileliği engeller mi? zor durumdayım yardımcı olursanız sevinirm

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Pozitif bir kanıt olmasa da çok kez yapıldığı gibi ampirik antihelmentik tedavi yeterince uygulanmış. Bu durumda anal kaşıntının başka nedenini düşünmek gerek. Bir gastroenteroji uzmanına görünmekte yarar var. İyi günler.

12 Ekim 2013 12:10