ÖS
Soru Sahibi
5 Ocak 2018 23:56

Kıl dönmesi

Hocam iyi günler, iyi çalışmalar. Benim kıl dönmesi ameliyatı olmam gerekiyor. İnternetten araştırdığım kadarıyla mikro sinusektomi yöntemi en modern ve ağrısız bir yöntem. Siz bu yöntemle operasyon yapıyor musunuz?

1 cevap
Cevaplar (1)

Sayın Sefa Bey, Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) için onlarca ameliyat tekniği var, hepsinin avantaj ve dezavantajları var. Ameliyat tekniği seçimi, özellikle, nüksü (tekrarlamayı) ve enfeksiyonu azaltmak açısından önemli. Ben hem hastalığın durumunu ( büyüklüğü, sinüslerin sayısı,yeri) ve hem de hastanın kilosu ve anatomik yapısını değerlendirilerek, fenol uygulama, mikrosinüzektomi, lay-open (üzerini açma) ve flepli tekniklerden en uygun olanını uyguluyorum. Nüks (tekrarlama) oranlarımın çok düşük olması (bu konuda yapılan bilimsel çalışma nedeniyle, hastalarım takiplidir) hangi hastaya hangi tekniği uygulayacağıma, bu özelliklere göre seçmemden kaynaklanıyor. Ameliyat tekniği seçimimde hastanın tercihi de önemli bir faktördür (kendilerine her tekniğin avantaj ve dezavantajını anlatıyorum). Acil şifalar dilerim.

10 Ocak 2018 12:55