TH
Soru Sahibi
14 Ağustos 2017 14:46

kemoterapi

Merhaba ben annemi kemoterapinin ilk küründe kaybettim KOLON KANSERİYDİ İKİNCİ NÜKSÜ genel cerrah doktoru ameliyat yapmadı ve kemoterapi görüp kanseri kontrol altına aldıktan sonra ameliyat yapma yoluna gitti biz onkoloji doktorune gittik annem kemoterapi görmedende arada ufak bayılmalar yaşıyordu doktorun bundan haberi vardı artık bu bayılmaları göz önüne koydumu bilmiyorum ve kemoterapi verildi iki gün evde yatarak portta takıldı annem evde ep yatarak halsiz,hisal,arada kusmalar,ağız yaraları bayılmalar bir kaç adım bile gidemiyor kendini kaybediyordu acile çok gittik ep bize dedikleri bu rahatsızlıklar normal olabilir demeleri bizdede kötü bir düşüncede bulunmamızı önlüyordu ve en son acile gittiğimizde dahjiliye doktoru kan değerleri düşmüş böbrekleride bitme noktasındaydı devlet hastanesindebir şeyler yapamayız diyip ertesi günü araştırma hastanesine gittik orda bir gece yattıktan sonra yoğun bakıma aldılar kan verildi ama ertesi günü kaybettik şimdi burda sormak istediğim onkoloji doktorları bu kemoterapi tedavisinin bu kadar yan etkisi olup ölüme kadar götürebilecek kadar hastaları ve hasta yakınlarını ne kadar bilgilendiriyor bildiğiniz gibi kemoterapinin şakası yok bizde kemoterapi görecekken böyle korkunç şeyler yaşayacağımız aklımızın ucundan geçmedi ep doktorlara güvendik er şey iyi olacak diye düşündük ama mahlesef ilk kürün sonunda annemizi bu konu akkında görüşünüz nedir cevabınız için teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Uğur Coşkun
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

evet kemoterapi ve yan etkileri açısından hasta ile iyi iletişimde olmak çok önemli.

15 Ağustos 2017 12:49