qq
Soru Sahibi
30 Haziran 2014 15:39

kardiyoözofegeal sfinkter gevşekliğim var ameliyatla tedevisi olur mu?

bir buçuk sene önce endoskopi yaptırdım özofagogastroduodenoskopi raporu sonucunda: özofagus:lümen ve mukozası normal idi.Z çizgisi ön kesici dişlerden itibaren 43 cmde geçildi. mide:açlık sekresyonu artmış, hareketleri normal idi.hava vermekle mide lümeni rahatça açılıyordu.fundus, korpus ve antrum ödemli ve eritemli idi.pilor forme idi.Retrofleksiyonda kardiya aleti gevşek karşılıyordu. duodenum:bulbus ve duodenum 2. kısım lümen ve mukozası normal idi. clo:antrum(-) tanı:kardiyoözofageal sfinkter gevşekliği ve pangastrit ilaç kullanmayı 1 aydır bıraktım ama midemde şişkinlik ve geyirti oluyor ve arasıra midemin üst tarafında sızlama oluyor.akşam yemekten sonra mide sıvımın boğazıma kadar geldiğini hissediyorum ve bazende hıçkırık oluyor. acaba reflü ameliyatı olsam geçer mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Seydahmet Akın
Dahiliye - İç Hastalıkları

Geçmiş olsun Ameliyat bu hastalıklarda son seçenek olarak uygulanır.Öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı düzeltip uzun süreli ilaç kullanmanız gerekir. Reflü ile ilgili önerilere internetten de ulaşabilirsiniz.

1 Temmuz 2014 16:15