ty
Soru Sahibi
13 Mart 2016 09:30

Karaciğerde Çelişkili Veriler

İyi günler. 38 yaşında beden kitle indeksi 29 olan DM hastası bir erkeğim. Değişik zamanlarda olmak üzere 1 haftada 200 gr civarı etanol tüketiyorum.Bunun dışında habis bir alışkanlık söz konuusu değil. Geçen ay kontrol amaçlı bazı tahliller ve batın usg yaptırdım. Söz konusu batın ultrasonunda 22 mm'lik fokal hipoekojen nodüler lezyon (hemanjiom, heterojen yağlanma ? ) izlendi karaciğer sağ lobda. Bunun dışında karaciğer parankim ekojenitesinde artış izlenmektedir. ( Grade 1-2 hepatosteatoz ) Bunun üzerine doktorum ilaçlı MR istedi ve bazı tümör markerlarına baktı kontrol amaçlı. MR işlemi sırasında penisilin ve bazı ilaçlara alerjimden ötürü kontrast ilaç kullanılamadı.. Tümör marker sonuçları ise şöyle : Alfa-feto protein ( AFP) : 4,48 ng/ml ( < 7 ng/ml ) CEA-125 : 9,39 U/mL (< 35 U/mL ) CA 15-3 : 20,83 U/mL ( < 25 U/mL ) CA 19-9 : 9,14 U/mL ( < 39 ) Karsinoembriyonik antijen (CEA) : 1,71 ng/mL (0-5,0 ng/mL ) Şeklinde.. Rutin biyokimyada ise : ALT: 43 U/L AST : 26 U/L Alkalen Fosfataz : 92 U/L GGT : 28 U/L Trigliserid : 119 mg/dL Glukoz : 100 Üre : 22 Kolesterol : 223 C-peptid : 2,5 ng/mL HbA1C: % 5,8 MR sonucu: Hastata kontrast verilemediğinden kitle değerlendirmesi suboptimal olmakla birlikte kontrastsız T2A kesitlerde de intrahepatik kitle izlenmemiştir. Hastata verifikasyon amaçlı yapılan USG'de de kitlesel lezyon tarafımızdan izlenmemiştir. Bütün bunların anlamı nedir ? 1-) Karaciğerimde herhangi bir kitle, hemanjiom vs var mı ? 2-) Karaciğerimde yağlanma var mı, varsa derecesi ne ve MR'da ve verifikasyon amaçlı USG'de niye gözükmedi söz konusu yağlanma ? 3-) Tekrar kontrast madde eşliğinde MR yaptırmalı mıyım ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Bilal Kaya
Radyoloji , Girişimsel Radyoloji

Gecmis olsun Yasar bey, Karaciğerinizde orta düzeyde yağlanma tarif edilmiş us tetkikinde, Görülen şüpheli yapı da yaglanmadan Korunmuş alan olarak ontanilarda yer almış zaten. MR tedbir Amaçlı önerilmiş, kontrastli-ilaçlı cekim yapılamasa da alinan diğer MR görüntülerinde şüpheli birşeye rastlanmamış, yani bu durum iyi birsey. Yapılan kan tahlillerinde hafif Kolestrol yüksekliği mevcut, onun dışında ciddi birsey görünmüyor. Mevcut raporlar-sonuçlarda ciddi bir durum yok açıkcası ama hastayı şahsen değerlendirmeyi daha uygun bulduğumu da belirtmek isterim. Bu aşamada belli bir sure takip sonrası kontrol inceleme yapılabilir, ya da Şüphe devam ediyorsa gerekli önlemler Altın'da MR çekilebilir. Gecmis olsun

13 Mart 2016 16:50