ÖA
Soru Sahibi
3 Mart 2014 16:39

karaciğer ultrason ve mr

hocam selamlar. rahatsızlığım dolayısıyla çekilen ultrason sonucu: Karaciğer normal büyüklüktedir. PARANKİM EKOJENİTESİ GRADE 1 YAĞLANMA İLE UYUMLU ARTMIŞTIR. KARACİĞER SOL LOB MEDİAL SEGMENTTE 30,4X28,5 MM BOYUTUNDA, DÜZGÜN KONTURLU, BELİRGİN KİTLE ETKİSİ BULUNMAYAN HETEROJEN-EKOJEN YAPIDA LEZYON İZLENMEKTEDİR.(ATİPİK HEMAMJİOM?) KARACİĞER DİNAMİK MR İNCELEME İLE DEĞERLENDİRİLMESİ ÖNERİLİR. Bunun üzerine çekilen MR sonucu: Karaciğer konturları ve büyüklüğü normal sınırlardadır. KARACİĞER PARANKİM SİNYAL İNTENSİTESİ HEPATOSTEATOZA SEKONDER MİNİMAL ARTMIŞTIR. KARACİĞER SOL LOB SEGMENTTE 24X23X28 MM BOYUTUNDA, DÜZGÜN KONTURLU, NODÜLER KONFİGÜRASYONDA VE KARACİĞER SAĞ LOB POSTERİOR SEGMENTTE İNFERİORDA 10 MM ÇAPINDA, T1W SEKANSTA HİPOİNTENS, T2W SEKANSTA HİPERİNTENS, İNTRAVENÖZ KONTRAST SONRASI ERKEN FAZDAN GEÇ VENÖZ FAZA DOĞRU, PERİFERDEN SANTRALE KONTRASLANMA GÖSTEREN LEZYON İZLENMEKTEDİR. LEZYONUN T2W SEKANSTA SİNYAL İNTENSİTE ÖZELLİĞİ VE KONTRASTLANMA PATERNİ HEMANJİOMLA UYUMLUDUR. Hocam doktorum önemli bir şey olmadığını 3 ay sonra sadece ultrason çekilmesi gerektiğini söyledi. Benim merak ettiğim bir adet mi iki adet mi lezyon bulunmaktadır ve ikisi de hemanjiom mudur? Hemanjiomda ameliyat ne durumlarda yapılır? Teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sevil Bavbek
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

rapordan anlaşılan 2 adet hemangiom var. bir kez 6 ay sonra kontrol etseniz, sonra yılda bir ultrasonla baksanız yeter. Hatta birkaç kontrol sonrası unutun gitsin derim. Karaciğer neden yağlı onunla ilgilenin siz asıl. Şişmanlık? Gizli şeker? kolesterol yüksekliği? Alkol? Yağlanmaya çözüm arayın, hemangiomdan korkmayın

3 Mart 2014 17:03