yf
Soru Sahibi
17 Nisan 2017 14:55

Karaciğer testleri

Hocam iyi günler. Karaciğerde;hasar,yağlanma,iltihap olması durumunda,genede enzimler normal çıkabilir mi?steotohebatit olup enzimler normal çıkar m,ya da siroz olup da enzimler normal olur mu?

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Karaciğer enzimleri pek çok faktörden etkilenir; karaciğer hastalıklarına spesifik değillerdir ve karaciğeri ilgilendiren hastalıklarda normal düzeylerde olmaları mümkündür. İyi günler dilerim.

18 Nisan 2017 08:48
yf
Soru Sahibi

İki yıldır sindirimsizlik,karında ağrı ve yanma,dilde pas ve ağız kuruluğu uykusuzluk ,depresyon başladı.ultrason ve Mr'da sonuçlar normal.yalnız bazen enzimler yüksek çıkıyor.Alt ast ve ggt de yükseklik oluyor.ggt,alkol almıyorum ama genede yüksek çıkıyor.bağırsak flora bozukluğu mu yoksa safra akımında sorun mu var çözemedim.tuvalete çıkamıyorum eskisi gibi. 6 ay önce fluconazol etken maddeli ilaç aldım dört beş gün.günde 200 mg.acaba bu ilaç mı sorun yarattı.yan etkilerinde sindirimsizlik safra akışı durması yapıyor.uykusuzluk da bu ilaçtan sonra başladı ama hala düzelmedi uykum. Sindirim enzimleri genelde reçete ediliyor. Karaciğer için biyopsi mi almalıyım

20 Nisan 2017 11:21
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Deneyimli bir gastroenteroloji uzmanına görünmeniz gerekiyor,iyi günler.

21 Nisan 2017 16:26