KP
Soru Sahibi
14 Mart 2015 00:02

Karaciğer nakli sonrası kontroller

Hocam merhabalar, Babam bir ay önce kadavradan karaciğer nakli oldu. Taburcu edildi, şu anda her gün sabah ve akşam 10’da 2 adet 500 mg Cellcept, 2 adet 100mg Sandimmun Neoral ve 2 adet Deltacotril 5 mg alıyor. Ek olarak epilepsisi olduğu için her sabah ve akşam 9’da 1 adet Netrolex 500 mg alıyor. Tansiyon için de her sabah 9’da 1 adet Coversyl 5 mg ve akşam 10’da da 1 adet Dilatrend 6.25 mg alıyor. Her gün öğlen 2’de de 1 adet Coraspin 100 mg alıyor. Son olarak da her sabah kahvaltı öncesi aç karna 1 adet Prosek 20 mg mide koruyucu vermişler. Taburcu edilmesi sonrası ilk poliklinik kontrolünde Sandimmun Neoral’ı hastaneye geleceği sabah saat 10 yerine 8’de içmesini ve 10’da kan vermesini istemişler. Ancak emin olamadık; o gün aç karnına gidip sadece Sandimmun Neoral’ı mı içecek, yoksa diğer bütün ilaçlarını da 8’de mi içmesi gerekecek? O gün sabah ilaçlarını nasıl içmeli? Mutlaka aç mı olmalıdır? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)

Diğer ilaçları çok önemli değil, ne zaman içse olur. Neoral adlı ilacın kan seviyesi almadan önce ve aldıktan 2 saat sonra olmak üzere 2 şekilde bakılabilir. İlacı aldıktan 2 saat sonra bakılan kan seviyesi daha değerlidir, o bakımdan ilacı içsin 2 saat sonra saat 10 da kan versin demişler, diğer ilaçları ne zaman içse olur fark etmez

16 Mart 2015 18:31